Współczesny rynek pokryć dachowych to szeroki wybór i różnorodność dostępnego asortymentu. Poniżej przedstawiamy plusy i minusy konkretnych rozwiązań. Blachodachówka czy dachówka: jeśli chcą Państwo wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne materiały, zapraszamy do lektury.
Dachówka: wady i zalety
Dachówka ceramiczna lub dachówka cementowa prezentuje się bardzo elegancko i stylowo. To rozwiązanie solidne, funkcjonalne, a oprócz tego:
- uniwersalne;
- wybór dachówek jest ogromny, dlatego z łatwością dobrać można konkretne modele do domów tak nowoczesnych, jak i tradycyjnych;
- sprawdzają się w przypadku domów jednorodzinnych, a także szeregowców, bliźniaków czy budynków firmowych;
- trwałe;
- odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, pęknięcia, zarysowania i inne uszkodzenia;
- producenci deklarują, że najwyższej klasy dachówki mogą przetrwać w dobrym stanie na dachu od 50 do nawet 100 lat;
- ergonomiczne;
- dachówka szybko i sprawnie odprowadza wodę z dachu;
- ich dopełnieniem są systemy elementów dodatkowych, usprawniających chociażby prace kominiarskie;
- dźwiękoszczelne;
- ten materiał świetnie izoluje wnętrza od hałasu z zewnątrz na poddaszu użytkowym;
- minimalizuje ponadto dyskomfort, jaki wiąże się z hałaśliwym czasem uderzaniem deszczu o pokrycie dachu;
- łatwe w montażu;
- wysoka jakość dachówek sprawia, że pokrywanie nimi konstrukcji dachu przebiega sprawnie i szybko bez ryzyka uszkodzeń;
- struktura poszczególnych wersji oraz akcesoria montażowe są zdecydowanie sprzymierzeńcem podczas prac dekarskich;
- niewymagające częstego czyszczenia – zaleca się czyszczenie dachówek raz na kilka lub kilkanaście lat (zależnie od otoczenia budynku);
- zapewniające znakomitą termoizolację i ochronę więźby dachowej, a także innych elementów dachu.
Jeśli mielibyśmy szukać minusów, pewnie zaliczałaby się do nich cena dachówek. Faktycznie, nie należą one do najtańszych pokryć dachowych, jednak stosunek jakości do ceny w ich przypadku jest korzystny i w pełni uzasadniony.
Właśnie czynnik ekonomiczny często decyduje o tym, że wiele osób przez długi czas szuka odpowiedzi na pytanie o to, czy wybrać dachówkę czy blachodachówkę. Druga opcja jest tańszym rozwiązaniem, a jakie ma jeszcze zalety?
Blachodachówka: wady i zalety
Pokrycia dachowe z blachodachówek są rozwiązaniem tańszym, ponieważ aluminium/stal jest mniej kosztowna niż glina czy cement w przeliczeniu na metr kwadratowy gotowego pokrycia dachu. Każdy, kto szuka oszczędności podczas inwestycji w budowę albo remont budynku, może rozważyć tańszą opcję, lecz zadbać o to, aby materiał był jednocześnie dobrej jakości.
Blachodachówki:
- nie obciążają konstrukcji dachu, dlatego stosowane są nawet w przypadku bardzo dużych powierzchni; nie wymagają ponadto tak solidnej więźby, jak dachówki, co ma szczególne znaczenie w przypadku remontowania starszych budynków;
- montuje się szybciej niż tradycyjne dachówki, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy dach ma być gotowy w krótkim czasie;
- estetyką i wyglądem dorównują dachówkom; nierzadko trudno odróżnić je od pokryć dachowych wykonanych z materiałów naturalnych;
- mają gładką powierzchnię, dlatego bardzo dobrze odprowadzają wodę i śnieg;
- właściwie zaimpregnowane są odporne na korozję;
- wyróżniają się trwałością, solidnością, odpornością na zmienne warunki atmosferyczne.
Do ich minusów należy większa częstotliwość czyszczenia niż w przypadku dachówek. Niektórzy producenci zalecają, by robić to średnio raz na 5 lat. Nie dorównują pod względem trwałości pokryciom z gliny lub wysokiej jakości mieszanek betonowych, lecz z powodzeniem przez kilkanaście lat i dłużej mogą zdobić dach.
Niedogodnością jest też montaż na dachach nietypowych, wielopołaciowych, o skomplikowanej konstrukcji. Różnorodny kształt powierzchni dachu sprawia wtedy, że blachę trzeba odpowiednio pociąć, co z kolei przekłada się na większą ilość tzw. odpadu. Rozwiązaniem może być wtedy wersja modułowa, czyli w postaci modułów znacznie mniejszych niż całe arkusze blachy.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli blachodachówek – wybieraj te o najlepszych parametrach, ponieważ takie posłużą najdłużej.
Blachodachówka czy dachówka – warto postawić na sprawdzone rozwiązania
Niezależenie od tego, czy zdecydują się Państwo na blachodachówkę czy dachówkę, podczas wyboru należy stawiać na sprawdzonych producentów i uznane marki. Pokrycia dachowe wysokiej jakości są znacznie trwalsze i bardziej solidne niż najtańsze wersje dostępne na rynku, a przecież dach to z założenia inwestycja na lata.