O zadaszeniach plastikowych pisaliśmy w poprzednim artykule, ale wybraliśmy je również do dzisiejszego wpisu, by podkreślić uniwersalny charakter usług blacharsko-dekarskich. Usługi dekarza to znajomość wszystkich pokryć dachowych. Trudno zresztą wyobrazić sobie, by było inaczej – obecnie blacha coraz częściej zastępuje tradycyjne, ceramiczne pokrycia dachowe, a plastik również pojawia się w mniej lub bardziej typowych realizacjach. Warto więc zwrócić na niego uwagę w kontekście prac dekarskich.
Zastosowanie plastiku w usługach blacharsko-dekarskich
Plastik ma wiele atutów, ale jedną podstawową zaletę – może być przeźroczysty. Cecha ta wpływa głównie na nowe rodzaje zastosowania plastiku w pokrywaniu dachów i nie tylko. Niektóre z nich tego wymagają, a są to np. szklarnie, niegdyś wykonywane w całości ze szkła. Obecnie szkło zastąpił plastik, a mowa tu nie tylko o zadaszeniu. Dzieje się tak, gdyż przede wszystkim jest trwalszy niż szkło i dlatego bezpieczniejszy.
Z biegiem czasu nowe zastosowania plastiku odnalazły się w tworzeniu nowoczesnych zadaszeń w miejscach publicznych, ale też prywatnych, m.in. w przejściach między budynkami, zadaszeniach garaży, wiat, werand, tarasów, wejść do hoteli, Dekarze musieli poznać nowy materiał i nauczyć się go obrabiać. Jak wynika z oceny dekarzy współpracujących z KBB Orso w Białymstoku, obecnie już niemal wszyscy specjaliści dobrze znają plastik i tworzą z niego zadaszenia. Mogą więc udzielać rad związanych z jego układaniem na dachach.
Co wynika z doświadczeń dekarza z Białegostoku
Plastik oczywiście posiada cenione właściwości obszernie opisane już w Internecie. Możemy więc skupić się na przedstawieniu kilku zasad krycia dachu, których przestrzega nasz dekarz z Białegostoku. Względem przykładowych płyt trapezowych i falistych z PCV, należą do nich następujące zalecenia:
- należy unikać układania płyt na dachach, które mają mniejsze nachylenie niż 6%, a zalecane jest 10% (wówczas gwarantuje ono samozmywalność podczas opadów deszczu),
- płyty najlepiej ciąć albo mechaniczną tarczą karborundową, albo piłką ręczną do metalu,
- płyty należy odpowiednio zakładać zależnie od spadku zadaszenia, przy wartości niższej niż 10% zakład powinien wynosić co najmniej 10 cm,
- należy unikać montażu płyt przy temperaturze niższej niż 5oC,
- płyty powinny być mocowane do dachu za pomocą dystansowych tulejek wykonanych ze sztucznych tworzyw,
- podczas układania rzędy należy ustawiać pod wiatr, co oznacza kierunek odwrotny do tego, w którym najczęściej wieje wiatr,
- dachy powinny stanowić całość z przeźroczystymi płytami, tj. zaleca się jasny kolor, aczkolwiek nie jest to regułą i zależy od projektu architektonicznego (w tym wypadku ma to jednak jedynie znaczenie designerskie).
Ważne są również zalecenia dotyczące samego montażu, ponieważ tylko prawidłowo przeprowadzony daje trwałość na lata.
Kluczowe kwestie montażowe – to również ważne
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią odległość pomiędzy otworami montażowymi a brzegami płyt – powinny one wynosić 40 mm. Otwory montażowe w żadnym wypadku nie mogą być przebijane – wszystkie trzeba wiercić, a ich średnice muszą być zawsze nieco większe od średnicy trzonu śruby mocującej (zaleca się różnicę od 3 do 5 mm). Co równie ważne, śruby nie mogą być mocowane zbyt blisko siebie – zalecana odległość to około 50 cm.
Przy montażu szczególnie należy pamiętać, iż płyty reagują na warunki atmosferyczne i zmieniają objętość. Dekarz musi to uwzględnić, by w przyszłości nie doszło do deformacji zadaszenia.
Dodatkowe aspekty w przypadku płyt z poliwęglanu
W zakresie plastiku, usługi dekarskie obejmują jeszcze obróbkę poliwęglanu. Materiał ten jest zbliżony do poprzedniego i nie wymaga choćby dodatkowego oprzyrządowania, lecz nieco różni się od PCV. Płyty z poliwęglanu można np. giąć na zimno i ciepło, materiał jest jeszcze lżejszy, doskonale termoizolacyjny. Architekci coraz częściej zastępują nim szkło. I właściwie jedyną wadą poliwęglanu względem PCV jest fakt, iż przepuszcza on mniejszą ilość światła, choć wcale nie jest to wartość bardzo niska, bo wynosi aż 80%.