Gotową odpowiedzią na pytanie: jak uszczelnić okno dachowe?, są propozycje okien liderów branży. W systemach VELUX, Fakro, czy Okpol już na etapie produkcji stosowane są rozwiązania, które nie wymagają dodatkowej obsługi.
Pytanie to może dotyczyć jednak również docieplenia przestrzeni przylegającej do ościeżnicy, ponieważ samo ciepłe okno dachowe to zbyt mało – ważne, żeby również dach, na którym zostało zamontowane był odpowiednio docieplony.
Na początek omówimy wykończenie wnęki okiennej.
Jak uszczelnić okno dachowe wokół jego krawędzi?
Okna dachowe powinny być wykończone odpowiednią wnęką okienną, ponieważ taka konstrukcja zawsze wiąże się z wykonaniem otworu w dachu, nieraz też wycięcia części krokwi, poszycia dachu i pokrycia dachowe.
Tak przygotowana wnęka na montaż okna jest zaledwie początkiem prac, a już po zamontowaniu ościeżnicy i osadzeniu skrzydła okiennego wykonywane są dalsze niezbędne czynności.
Współcześni dekarze znają sposoby na to, jak uszczelnić okno dachowe bez ingerowania w jego konstrukcję.
Uszczelnianie od strony zewnętrznej – należy wyeliminować wszelkie nieszczelności na linii ościeżnicy i wnęki okiennej. W tym celu stosowane są specjalne kołnierze, czyli konstrukcje na wzór ramy, wykonane z aluminium lub innych materiałów o wysokiej trwałości.
- Dolna część kołnierza podklejona jest masą plastyczną dla uszczelnienia styku tej krawędzi z warstwą pokrycia dachowego.
- Kołnierze podzielone są dodatkowo na kategorie pod kątem przystosowania do określonych pokryć dachowych.
- Nieco inne są modele do dachów pokrytych wysokoprofilową blachodachówką, inne do pokryć płaskich papa, płaska odmiana dachówek), czy do dachów pokrytych blachą panelową. Łączy je jedno: skuteczność działania
Uszczelnianie od strony wewnętrznej – powszechnie stosowaną metodą jest montaż szpalety, czyli rodzaju zabudowy wnęki okiennej, maskownicy.
Wykonane najczęściej z tworzyw syntetycznych lub laminowanych materiałów drewnopochodnych, szpalety wykazują odporność na standardowe użytkowanie. Mogą być z powodzeniem stosowane również do okien w kuchni i w łazience, ponieważ nie chłoną wilgoci.
-
- Na ścianach bocznych szpalety montowane są zaczepy mocujące, a do ramy okiennej montuje się odpowiednie klipsy mocujące.
- Odpowiednio wymierzone, docięte i połączone w całość płyty maskownicy umieszczane są we wnęce okiennej, zaczepy łączą się z klipsami. Uzupełnieniem jest montaż kątowników oraz listew bocznych wokół ościeży jako zwieńczenie całości.
Zazwyczaj dostępne są zintegrowane systemy w asortymencie danego producenta. Okna dachowe Fakro to na przykład wybór szpaletów wewnętrznych XLW-F do modeli okien drewnianych oraz szpaletów XLW-P – do okien o profilach PCV ze stalowym rdzeniem.
Innowacje wbudowane w konstrukcję okien dachowych
Na tytułowe pytanie już dawno odpowiedzieli producenci okien, przyjmując za priorytet ciepło na poddaszu.
Również Klienci z Białegostoku i innych miast głównie o ciepło pytają, wybierając nowoczesne okna, które pozwolą zaoszczędzić na ogrzewaniu i zapobiegną nadmiernemu wytracaniu ciepła z pomieszczeń. Rozwiązania kilku wiodących marek przedstawimy na przykładach.
1. VELUX – ThermoTechnology oraz pakiety trzyszybowe z argonem lub kryptonem
Okna dachowe VELUX są doceniane przez klientów za ich innowacje:
- ThermoTechnpology, czyli:
- połączenie odpowiednio dobranego drewna z wkładem wysokoizolacyjnego tworzywa EPS, dzięki czemu konstrukcja okien drewnianych zyskuje dodatkowe właściwości termoizolacyjne;
- w oknach drewniano-poliuretanowych rdzeń wykonany z drewna poddanego obróbce wysokotemperaturowej; dopełnieniem jest powłoka z lakieru wzbogaconego poliuretanem;
- szyby energooszczędne za sprawą:
- wypełnienia pakietów szybowych kryptonem lub argonem, czyli gazami szlachetnymi o znacznie większej gęstości niż gęstość stosowanego dawniej suchego powietrza,
- potrójnego szklenia, czyli umieszczania trzech osobnych szyb w jednej ramie okiennej, a dodatkowo ciepłej ramki dystansowej pomiędzy szybami.
W niektórych modelach okien szyby mają dodatkowo powłokę antyszronową, co pomaga zapobiegać rozszczelnieniu okien na połączeniu szyb z listwami przyszybowymi.
2. OKPOL – wielokomorowe wzmocnione profile okienne
Okna dachowe OKPOL to praktyczne korzyści płynące z zakupu, a w tym między innymi:
- w poszczególnych modelach okien PCV:
- wzmocnione profile stalowe oraz wypełnienie z pianki poliuretanowej,
- solidne ramy o grubości 13 cm dla lepszej izolacji termicznej,
- w gamie okien drewnianych:
- solidna konstrukcja z wysokiej klasy klejonego drewna sosnowego,
- zewnętrzne oblachowanie zwiększające szczelność całego okna.
Wypełnienie pakietów szybowych stanowi krypton lub argon, zatem również przeszklenia zwiększają termoizolacyjność tej stolarki okiennej, a całość dopełnia powłoka antyszronowa w pakietach trzyszybowych.
3. FAKRO – 5 uszczelek i pakiet szybowy U8
Aby stworzyć gamę okien odpowiednich do budownictwa pasywnego:
- poszerzone zostały drewniane profile skrzydeł okiennych,
- zastosowano drewno klejone warstwowo, co dodatkowo zwiększa jego trwałość,
- profile PCV mają postać konstrukcji wielokomorowej, są wzmocnione stalowym rdzeniem,
- wdrożony został system naprowadzania skrzydła, gwarantujący szczelne zamknięcie,
- w każdym oknie umieszczonych jest pięć uszczelek (łącznie w ramie okiennej i ościeżnicy).
Dopełnienie całości stanowią energooszczędne pakiety 3- lub 4-szybowe, a za szczelne zamknięcie okna odpowiada klamka z dwustronnym ryglowaniem.
Wiedza o tym, jak uszczelnić okno dachowe bywa już zbędna
Okna dachowe sprzed kilku dekad, które być może są jeszcze w Państwa domu, wymagały często poprawy termoizolacyjności, na przykład wymiany uszczelek albo wyregulowania zawiasów.
Obecnie zakup okien to inwestycja, która nie potrzebuje dodatkowych działań, jeżeli wybierzecie Państwo opcję z montażem. Jak uszczelnić każde okno dachowe doskonale wiedzą producenci, proponując odbiorcom coraz doskonalsze systemy.
Ciepłe poddasze jest obecnie standardem, wystarczy odpowiednia stolarka okienna i starannie wykonane prace montażowe.