Jeżeli stoicie Państwo przed dylematem: dachówka czy blachodachówka? Dziś przedstawimy najważniejsze aspekty dotyczące każdego z tych pokryć dachowych, aby pokazać, co należy brać pod uwagę dokonując wyboru.
Podobne z zewnątrz rozwiązania różnią się znacznie i właśnie na podstawie tych różnic warto oprzeć swój wybór.
Dlaczego wybór „dachówka czy blachodachówka”
Porównania dotyczą zazwyczaj pokryć dachowych, które w określony sposób spełniają te same kryteria, lecz jednocześnie stanowią dwie, a nawet trzy odrębne kategorie, ponieważ osobno należy rozpatrywać blachodachówkę, dachówkę ceramiczną oraz dachówkę betonową.
Gdyby do decyzji Klienta należał zakup blachy trapezowej lub dachówki ceramicznej, już na początku byłby to wybór oparty na różnicach wizualnych, gdzie właśnie wygląd ma palmę pierwszeństwa.
- Dachówka czy blachodachówka z kolei mogą wyglądać niemal identycznie – zazwyczaj tylko osoba doświadczona w produkcji, sprzedaży lub montażu danego asortymentu może dokładnie ocenić, czym pokryty jest dach, widząc jego połać.
- Kształt – dachówki mają postać odrębnych elementów, natomiast blachodachówkę kupuje się w mniejszych lub większych arkuszach, lecz również formowanych na kształt pojedynczych dachówek, dlatego po zamontowaniu każdego z tych pokryć dachowych efekt wizualny jest taki sam albo bardzo zbliżony do wybranego pierwowzoru.
- Zabarwienie – w każdej z opcji występują kolory stonowane, najchętniej wybierane przez Klientów, głównie czerń oraz grafit, ale też inne zabarwienia z różnych palet barw, od ceglanych poprzez zielone i niebieskie po beże i biel. Do barwienia stosowane są farby oraz lakiery intensywnie wypigmentowane dla uzyskania głębi koloru.
- Wykończenie – zarówno dachówki, jak i blachodachówki dostępne są w wersji matowej, półmatowej oraz z połyskiem, a także opcjach pośrednich lub na przykład bardzo błyszczącej za sprawą szkliwienia. Lakiery stanowią warstwę nawierzchniową, podobna gama preparatów stosowana jest na poszczególne pokrycia dachowe.
Ciężar, cena i inne różnice w tytułowej kwestii
Wiedząc, że wygląd można dobrać swobodnie niezależnie od tego, czy zdecydujecie się Państwo na blachówkę, czy blachodachówkę, przedstawimy odczuwalne różnice, ważne z określonego punktu widzenia.
1. CENA POKRYĆ DACHOWYCH – gdy znaczenie mają względy ekonomiczne, należy wziąć pod uwagę koszt pokrycia metra kwadratowego dachu; w tym przypadku:
- blachodachówka to rozwiązanie najtańsze, ponieważ wartość materiału, w tym przypadku stali lub aluminium, jest niższa niż koszt gliny, czy wysokiej klasy mieszanek cementowych,
- dachówka cementowa jest wersją pośrednią ze względu na dobór kruszyw, z których jest wykonywana, w tym wysokiej zawartości piasku portlandzkiego,
- dachówka ceramiczna generuje najwyższy koszt zakupu ze względu na koszt nabycia gliny, ale też dlatego, że za proces jej wykończenia dopełnia się specjalnym wypalaniem.
Wykonanie blachodachówki i dachówki w większym stopniu możliwe jest przy użyciu procesów technologicznych, mniej jest tutaj pracy nad pojedynczymi elementami.
2. FINALNE OBCIĄŻENIE DACHU – zakładamy, że montaż pokrycia dachowego powinien się odbywać wyłącznie na trwałej, bezpiecznej konstrukcji więźby i deskowania, niemniej:
- blachodachówka sprawdzi się nawet na największych powierzchniach połaci dachowych bez znacznego obciążania ich konstrukcji,
- dachówka cementowa to opcja pośrednia, cięższa od blachodachówki (na przykład 5 kg/m2 vs 40 kg/m2), lecz lżejszą niż wersja ceramiczna,
- dachówka ceramiczna to najcięższe pokrycia dachowe (nawet 80 kg/m2), więc może być stosowana jedynie na solidnych dachach o mocnej konstrukcji więźby i deskowania.
Zlecając prace dekarzowi należy wymagać również sprawdzenia stabilności poszczególnych krokwi, belek i innych. Ma to kluczowe znaczenie dla wyboru pokrycia dachowego.
3. SZYBKOŚĆ MONTAŻU – pośrednio ma wpływ również na całkowity koszt pokrycia dachu, gdy tę usługę wykonują dekarze z firmy, w której zakupiono:
- blachodachówkę – jest to wersja cięta na wymiar o określonej szerokości lub wersja modułowa o większej powierzchni niż pojedyncze dachówki, co usprawnia montaż,
- dachówkę cementową, przy której montaż przebiega wolniej, ponieważ zamocowania wymagają pojedyncze elementy, zwłaszcza na stromym dachu,
- dachówkę ceramiczną, najcięższą z tutaj omawianych, gdzie przy montażu potrzebne są między innymi dodatkowe klamry, na przykład klamrowanie co trzeciej dachówki po skosie.
W przypadku mniejszych dachów prace zamykają się z zazwyczaj w jednym dniu roboczym, natomiast wielospadowe wielkopowierzchniowe dachy to wersja, w której dobór pokrycia dachowego będzie odczuwalny poprzez całkowity czas montażu, a różnica może wynosić kilka dni. Dlatego warto zainwestować w profesjonalne usługi dekarskie, aby skrócić tempo pracy.
Aspekty użytkowe również mają znaczenie
Poza opisanymi wyżej argumentami, dla Klientów mają zazwyczaj znaczenie dodatkowo inne wytyczne, ponieważ wszystkie dachy to indywidualna kwestia do rozważenia w kontekście: dachówka czy blachodachówka.
Stosując zatem podział jak powyżej, czyli: blachodachówka – dachówka cementowa – dachówka ceramiczna, istotne są również:
- najniższe zalecane pochylenie dachu z deskowaniem: 9° – 6° – 10°,
- maksymalna trwałość (deklaracje producentów): 30 lat – 30 lat – 50 lat,
- zalecana częstotliwość czyszczenia: co 5-7 lat – co 10 lat – co 15 lat,
- składniki (bez lakieru): przewaga tworzyw – przewaga naturalnych – wyłącznie naturalne.
Decyzje Klientów zapadają również na podstawie cech swoistych dla danego rodzaju pokrycia, na przykład jedynie blachodachówka modułowa tworzona jest ze specjalną posypką ceramiczną, a wyłącznie poszczególne blachy trapezowe pokrywane są warstwą ocynku, którego chropowata struktura daje ciekawy efekt wizualny.
A czy dachówkę i czy blachodachówkę można poddać recyklingowi?
Działania proekologiczne liderów branży
Ekologia w branży dekarskiej również ma istotne znaczenie.
Począwszy od drewnianych elementów więźby dachowej i deskowań, które po przetworzeniu na zrębki stanowią składnik między innymi płyt wiórowych, niemal wszystkie elementy dachu mogą zostać przetworzone, w tym także dachówka czy blachodachówka.
W przypadku blachodachówki odzyskiwana jest stal oraz aluminium, z dachówki ceramicznej – glina, a z dachówek betonowych – kruszywo betonowe.
Przedstawiając omawianą kwestię na przykładzie marki Pruszyński i oferowanych przez nią blach, zwanych na etapie produkcji „wyroby płaskie walcowane”, należy uwzględnić, że stalowy rdzeń blaszanych pokryć to około 80% surówki i około 20% złomu stalowego.
Oczywiście materiał wsadowy trafia wcześniej do specjalnych konwertorów tlenowych, czyli do urządzeń, które działają w sposób przyjazny środowisku.
Podpowiemy: dachówka czy blachodachówka
Zależnie od dylematów Klientów proponujemy konkretne rozwiązania. Znając specyfikę dachu i całego budynku, styl otoczenia oraz ewentualne planowane działania na przyszłość, takie jak montaż paneli słonecznych, czy bliskość rosnących drzew w sadzie.
Każdy aspekt ma znaczenie, a znając ich więcej doradzimy najlepiej. Wtedy decyzja „dachówka czy blachodachówka” zostanie podjęta szybko i będzie dobrym wyborem.