Blachę na rąbek dopasować można do każdego budynku za sprawą różnych profili oferowanych przez producentów. Może to być blacha zupełnie płaska lub z charakterystycznymi przetłoczeniami, a także wzorowana na blasze trapezowej.
Niezależnie od wybranego modelu dach wygląda spójnie, elegancko, dodaje całości stylu.
Cechą rozpoznawczą jest tutaj rąbek stojący, czyli wysokie brzegi każdego arkusza blachy. Na dachu przybierają one formę długich pionowych pasów.
Zamawiane blachy na rąbek pod wymiar dachu
Arkusze blachy na rąbek stojący pozwalają ułożyć całe pokrycie dachowe bez konieczności nadmiernego docinania poszczególnych elementów. Najlepiej widać to na przykładzie dachów bez okien dachowych, lukarn i innych, czyli o całkowicie jednorodnej powierzchni.
Wystarczy wtedy odpowiednio wymierzyć wysokość połaci dachowych i do tego pomiaru zamówić gotowe panele. Warto podać tutaj na przykład specyfikację blach Pruszyński.
1. Długość arkusza blachy na rąbek
Zależnie od producenta dostępne są różne wysokości, w tym przypadku gama ofertowa obejmuje panele od 0,5 mb do 7 mb. Pozwala to na zastosowanie wybranego asortymentu zarówno na niewielki dach domku letniskowego, jak i na obszerne połacie dachowe rezydencji.
2. Szerokość użytkowa
Określa ona szerokość pojedynczych, gotowych do montażu paneli, które będą łączone metodą „na rąbek”. Im szersze panele, tym większe wrażenie wizualnego powiększenia dachu. Panele marki Pruszyński mają szerokość 51 cm.
U innych producentów często stosowany jest dodatkowy podział na:
- szerokość efektywnego krycia, mierzoną od rąbka do rąbka danego panelu,
- szerokość całkowitą, mierzoną od prawego rąbka do końca listwy z otworami montażowymi, umieszczonej po lewej stronie panelu.
Powyższe dokładniejsze pomiary mają znaczenie głównie dla dekarza, który zajmie się pokryciem dachu z użyciem wybranych blach na rąbek.
3. Wysokość rąbka
Rąbek jest zawsze widoczny, to on stanowi o wyglądzie dachu, dlatego formowany jest na potrzeby montażu, ale też dla walorów estetycznych. Serie blach Pruszyński mają rąbek wysokości 2,5 cm, co uznać można za wysokość optymalną, wybieraną chętnie przez Klientów.
Dachy w nowej odsłonie za sprawą blachy na rąbek
Zanim omówimy kilka innych aspektów technicznych, przedstawimy Państwu walory związane z blachą na rąbek w roli pokrycia dachowego, które dopełni wygląd każdego dachu.
Kluczem doboru jest zawsze gust przyszłych użytkowników, więc jeżeli w ramach współpracy doradzamy osobie, która ceni proste formy w nowoczesnym wydaniu, ta opcja sprawdzi się zawsze lepiej niż dachówka ceramiczna lub blachodachówka.
- Blacha na rąbek w wersji całkowicie gładkiej to ponadczasowy styl. Dawniejsze wersje kojarzyły się głównie z dachem garażu lub hali, obecne z powodzeniem stosowane są w nowoczesnym budownictwie inspirowanym elegancją.
- Blacha na rąbek z przetłoczeniami kojarzonymi z blachą trapezową zapewnia unikalny wygląd, bardziej wyrazisty, lecz nadal stylowy.
Wysokość i szerokość przetłoczeń zależy od wybranego modelu, może to być zarówno wersja z dwoma pionowymi przetłoczeniami na cały arkusz, jak też arkusze, których powierzchnia za sprawą przetłoczeń wygląda niemal jak plisowana.
Dopełnienie całości stanowi wersja kolorystyczna. Tutaj również priorytetem przy wyborze są upodobania właścicieli budynków, ponieważ wizualne efekty można osiągnąć dobierając profil blachy do wielkości połaci dachowych, liczby spadów oraz kąta nachylenia dachu.
Do najpopularniejszych obecnie kolorów należą czarny, grafitowy oraz szary, natomiast dostępnych jest znacznie więcej barw z wykończeniem typu:
- mat – powierzchnie matowe kojarzą się często z porowatością, natomiast w tym przypadku są one całkowicie bezpieczne i odporne na działanie wilgoci za sprawą nowoczesnych preparatów impregnujących;
- satyna – efekt półmatowy to wersja bezpieczna wizualnie, odpowiednia zarówno na niewielkie, jak i na znacznie większe dachy; przy odpowiednio dobranym kolorze uzyskacie Państwo pożądany rezultat;
- blask – gdy dach ma się wyróżniać z otoczenia lub kiedy budynek usytuowany jest w miejscu zacienionym, dachy pokryte połyskującą warstwą są ciekawym rozwiązaniem; wśród blach na rąbek nie brakuje i takich propozycji;
- tekstura – w przypadku blachodachówki modułowej może to być posypka ceramiczna, natomiast w omawianym przez nas asortymencie efekt ziarnistości uzyskiwany jest za pomocą powłok metalicznych, na przykład aluminiowo-cynkowej.
Wystarczy zatem mieć własną wizję dachu lub skorzystać z podpowiedzi osób doświadczonych w dobieraniu pokryć dachowych, aby zwieńczenie domu, siedziby firmy lub innego dowolnego obiektu było zgodne z oczekiwaniami.
Lekkość, trwałość, szybki montaż i inne zalety
Efekt rąbka, zwanego również felcem stojącym, uzyskiwano dawniej ręcznie poprzez zaginanie brzegów blachy płaskiej, co było czasochłonne i przyczyniało się do wydłużenia plac dekarskich.
Niemniej jednak chęć posiadania dachu „na rąbek” sprawiała, że podejmowano się takich prac i w przypadku doświadczonych rzemieślników powstawał efekt zgodny z zamierzonym.
Obecnie wystarczą panele gotowe do montażu, w których rąbek uformowany został już na etapie produkcji.
Z blachą na rąbek wiąże się wiele korzyści zarówno pod względem montażu, jak i użytkowania. Warto jednak wyjaśnić, dlaczego tak ważny jest sam rąbek, który stanowi, że jest to inna kategoria pokryć dachowych niż na przykład dachy trapezowe.
W przypadku blach trapezowych mamy do czynienia z całymi arkuszami, które wystarczą do zakrycia znacznej części połaci dachu. Blacha na rąbek ma natomiast postać paneli, które można co prawda dostosować pod kątem długości, lecz ich szerokość jest stała (chociażby wspomniane wyżej 51 cm).
Podwyższone, rąbkowe brzegi to:
- szybki montaż – nazywany potocznie montażem klikalnym, ponieważ rąbki pasują do siebie idealnie i po nałożeniu można je skutecznie złączyć jednym dociśnięciem;
- trwałość – zmontowane w ten sposób profile blachy dachowej są stabilne, nie przesuwają się względem siebie alni względem płaszczyzny dachu;
- szczelność – eliminowane są wszelkie miejsca potencjalnych przecieków, dlatego dachowi nie zagrażają opady deszczu, ani woda z roztopów śniegu;
- kompatybilność – ważne są nie tylko panele, lecz również listwy startowe, pasy podrynnowe, listwy podgąsiorowe i inne elementy uzupełniające, które odpowiednio dobrane współgrają z blachą ułożoną na połaciach dachu.
Blachę na rąbek można polecić również dlatego, że jest:
- stosunkowo lekka, lżejsza niż na przykład niż dachówka ceramiczna lub cementowa, dlatego nie obciąża konstrukcji dachu,
- niezawodna pod kątem trwałości ze względu na metalowy lub stalowy rdzeń oraz powłoki wysokiej jakości na całej powierzchni,
- ekonomiczna, również przy uwzględnieniu niewielkiej ilości odpadu podczas prac montażowych.
Poznając zdjęcia z katalogów producentów oraz gotowe wzorniki łatwiej wybrać konkretny model, idealny na Państwa dach.
Blacha na rąbek od minimalizmu po dachy pełne blasku
Biorąc pod uwagę dotychczasowe realizacje z Białegostoku oraz innych miast, blachę na rąbek wybierali wielokrotnie nasi Klienci do pokrycia znacznie różniących się budynków, więc tym bardziej uznajemy ją za opcję uniwersalną.
Wystarczy odpowiednio dobrać kształt, kolor i wykończenie profilu, aby dach komponował się z wyglądem elewacji, stolarki okiennej, czy z otoczeniem.
W kolejnym wpisie przejdziemy do innych kategorii pokryć dachowych. Dachówka czy blachodachówka? Warto odwiedzić blog już wkrótce, aby poznać kilka szczegółów.