Biorąc pod uwagę poszczególne pokrycia dachowe, rodzaje dachówek oraz blachodachówek można liczyć w dziesiątkach ze względu na różnorodność powłok, którymi są pokryte.
Pokrycie dachowe w wersji pierwotnej posiada określone właściwości, natomiast warstwa wierzchnia też ma wpływ na wytrzymałość dachu w styczności z bliskością lasu, czy wód.
Gdy więźba dachowa jest mocna, stabilna i każdy asortyment będzie odpowiedni, należy wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki.
O pokryciach dachowych i rodzajach dachów
Na miano warunków optymalnych zasługuje takie otoczenie, które pozostaje bez wpływu na kondycję dachów. Rzadko jednak spotykamy dom umiejscowiony w akceptowalnej odległości od innych budynków i jednocześnie z dala od szkodliwych okoliczności przyrody.
Traktując zakup pokryć dachowych jako inwestycję na lata, warto wziąć pod uwagę lokalizację obiektu.
1. Budynek przy lesie – dachówka ceramiczna
Bliskość lasu wiąże się i z wilgotnym powietrzem, i z nadmiarem liści lub igliwia oraz szyszek, które niesione wiatrem spadać mogą na powierzchnię dachu.
Ważne jest zatem zabezpieczenie:
- hydrofobowe, czyli takie, które odpycha cząsteczki wilgoci; w praktyce oznacza to, że wilgoć spływa po powierzchni dachówek bez wnikania w ich strukturę;
- odporne na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ zależnie od okoliczności oraz od pory roku kontakt z gałęziami, szyszkami etc. występuje w mniejszym lub większym natężeniu;
- niepalne, co ma znaczenie, ponieważ bliskość skupiska drzew to ryzyko pożaru, jeżeli ogień rozprzestrzeniać się będzie od strony lasu w kierunku zabudowań.
Ważne! Powłoki hydrofobowe zapobiegają porastaniu dachówek mchem, co przy bliskości lasu również ma istotne znaczenie.
Alternatywne pokrycie dachowe? Dachówka cementowa (lżejsza) zwłaszcza, gdy stabilność konstrukcji dachu jest zmniejszona ze względu na jego leciwość.
2. Budynek blisko morza lub jeziora – dachówka cementowa
Tutaj znaczenie ma wysoka wilgotność powietrza, nad morzem dodatkowo zasolenie, ale również piasek niesiony z porywami wiatru, a przy wichurach istnieje ryzyko zerwania pokrycia dachowego, ważne są więc:
- nienasiąkliwość, którą można przypisać dachówce, gdy wartość ta jest niższa niż 2,5% jej masy całkowitej (ciężar przy intensywnym zawilgoceniu wzrasta maksymalnie o 10%);
- wytrzymałość, którą widać między innymi w trudności cięcia pojedynczych elementów; odpowiednie proporcje mieszanki betonowej dają efekt w postaci trwałych dachówek;
- podatność na renowację, ponieważ dachówkę cementową można malować, starta warstwa wierzchnia lub odpryski są zatem stosunkowo łatwe do zniwelowania.
Ważne! Zwłaszcza nad morzem przy porywistych wiatrach i burzach istotne jest, aby pokrycie dachowe było odpowiednio ciężkie, ale jednocześnie nie najbardziej sztywne.
Alternatywne pokrycie dachowe? Blacha trapezowa pod warunkiem, że jest odpowiednio zaimpregnowana. Ciągłość pokrycia dachowego będzie tutaj niewątpliwym atutem.
3. Budynek w centrum dużego miasta – blachodachówka
Zabudowania mieszkalne i budynki przemysłowe oraz intensywny ruch uliczny sprawiają, że dachy obiektów narażone są na działanie szkodliwych czynników, takich jak:
- wstrząsy wywoływane ruchem ulicznym, co odczuwalne jest zwłaszcza na poddaszu; solidnie zamocowane pokrycie dachowe niweluje skutki drgań;
- intensywna emisja spalin, a w tym kontekście ważna jest możliwość czyszczenia dachu z osadów częściej niż w przypadku obiektów zbudowanych poza miastem;
- przemysłowe zanieczyszczenia powietrza (opary, pyły, dym z kominów), które są najbardziej dotkliwe w pobliżu fabryk, zakładów produkcyjnych.
Ważne! Również na dachu mogą znajdować się elementy potencjalnie szkodliwe, na przykład systemy wentylacyjne, które wprawiają dach w wibracje.
Alternatywne pokrycie dachowe? Blacha na rąbek, która różni się znacznie wyglądem, lecz wykazuje podobne parametry techniczne.
Detale niesłusznie pomijane przy wyborze pokryć dachowych
Aby rozwinąć temat podatności pokryć dachowych (rodzaje dachówek, blach płaskich oraz profilowanych) na warunki otoczenia, informujemy Klientów o aspektach, które często nie są brane pod uwagę podczas planowania danej inwestycji.
Dach z założenia ma służyć właścicielom przez wiele lat, nieraz nawet przez pokolenia, dlatego detale, które w momencie układania pokrycia dachowego wydają się nieistotne, na przestrzeni czasu mogą skutkować określonymi szkodami.
Zatem przed czym jeszcze powinien być zabezpieczony dach, niezależnie, czy dany budynek znajduje się w mieście, poza miastem, blisko morza, jeziora lub w górach?
- Przed pyłkami roślin kwitnących, uprawianych na dużą skalę, ponieważ:
◦ osiadają one na dachu, zanieczyszczając połacie dachowe i sprawiając, że nieodpowiednio zaimpregnowane powłoki ulegają zmatowieniu,
◦ stanowią one idealne podłoże dla rozwoju mchu oraz porostów, zwłaszcza w towarzystwie wilgoci osiadającej na dachu przy niewielkim nasłonecznieniu.
- Przed topniejącym i gwałtownie zsuwającym się śniegiem, ponieważ:
◦ nadmiar zalegającej wilgoci może wnikać w przestrzenie pomiędzy dachówkami, docierając do poszycia lub nawet do warstwy dociepleniowej poddasza,
◦ kryształki zmrożone pod warstwą śniegu nie ześlizgują się gładko i mogą podczas kontaktu z niższymi częściami połaci dachowych rysować ich powierzchnię.
- Przed promieniowaniem ultrafioletowym, czyli ultrafioletem w zakresie UV-B, ponieważ:
◦ intensywne oddziaływanie promieni słonecznych naraża pokrycia dachowe na ryzyko sztywnienia, pęknięć oraz odbarwiania dachówki, blach dachowych, papy,
◦ chronią przed przenikaniem promieni UV do głębszych warstw dachu, w tym także membrany dachowe, które same w sobie nie zawsze są odpowiednio odporne.
- Przed skutkami niewystarczającej wentylacji i nadmiernego przegrzania, ponieważ:
◦ hermetyczne pokrycie dachu w połączeniu z zaizolowaną podsufitką sprawia, że pod dachówkami może gromadzić się wilgoć z gotowania, czy gorącej wody z wanny,
◦ brak swobodnego przepływu powietrza od okapu do kalenicy szybko przynosi negatywne skutki zwłaszcza przy dużych połaciach dachowych.
W kwestii wentylacji dachu ciekawe rozwiązania proponuje marka Creaton, której system FIRSTFIX® to mocowania kalenicy, dachówki wentylacyjnej oraz gąsiora bez konieczności stosowania łaty kalenicowej.
Dodatkowe miejsca wlotu powietrza są rozmieszczone w sposób przemyślany, nie ma więc ryzyka przenikania wilgoci pod dachówki.
Gdy mowa o pokryciach dachowych i rodzajach połaci
Dachy jedno- oraz wielospadowe, o mniejszym lub większym kącie nachylenia, z lukarniami, oknami, wyłazami dachowymi lub bez, stanowią zagadnienie w kwestii doboru odpowiednich pokryć dachowych.
Rodzaje tych pokryć dachowych, czyli asortyment dostępny na rynku, wydaje się być bardzo podobny, gdy zapoznacie się Państwo jedynie z folderami produktowymi poszczególnych producentów. Sprawdza się tutaj tylko fachowe usługi dekarskie.
Jeżeli jednak dach będzie narażony na intensywne działanie określonych czynników atmosferycznych, przyrodniczych i innych, wybór należy poprzedzić dokładniejszym sprawdzeniem danej gamy ofertowej. Pomoże to w podjęciu dobrej decyzji.