Kontynuując temat podbitki rozpoczęty w poprzednim artykule, przedstawimy Państwu najważniejsze walory użytkowe, czyli funkcjonalność takiej zabudowy okapu.
Podbitka dachowa ma bowiem nie tylko ładnie wyglądać, ale również chronić dach i zwiększać jego funkcjonalność. Przy prawidłowym montażu może przez wiele lat spełniać to zadanie.
Za co warto docenić nowoczesną podsufitkę?
Wszystkie materiały, których przydatność do stosowania w budownictwie potwierdza Aprobata Techniczna wydawana przez Instytut Techniki Budowlanej, to wysoka jakość oraz optymalne walory użytkowe.
Tak jest również w przypadku podsufitki marki Boryszew i innych wiodących producentów – ich asortyment zaaprobowany przez ITB, cieszy się stałym zainteresowaniem, co widać również po wyborach naszych Klientów.
W praktyce przemawia za tym kilka istotnych argumentów.
1. Optymalna wentylacja okapu i połaci dachowych
Dachy, na których nie zastosowano systemów wentylacji mechanicznej, powinny mieć dostęp do powietrza z zewnątrz.
W tym celu montowane są między innymi specjalne dachówki z perforacją jako uzupełnienie całego pokrycia dachu, natomiast podbitka dachowa również również ma istotne znaczenie:
- perforacje, czyli niewielkie otwory w jednym z paneli płyt dwu- i trzypanelowych zapewniają kontrolowany, niegwałtowny napływ świeżego powietrza pod sam okap oraz pod dachówki, blachę trapezową lub inne dowolne pokrycia dachowe,
- odpowiednio dobrana wielkość płyt podbitki dachowej oraz dobrany do okapu sposób montażu sprawia, że system taki spełnia swoje zadanie o każdej porze roku, również podczas gwałtownych porywów wiatru, czy wichury.
Zamiast paneli perforowanych, niektóre systemy wyposażone są w listwy wentylacyjne lub okrągłe kratki wywietrznikowe, zlicowane z podsufitką.
2. Ochrona wystających elementów drewna konstrukcyjnego
Elementy dachów z klasyczną więźbą dachową to drewno wystające poza obrys budynku.
Zakończenia krokwi, a także przymocowane do elewacji murłaty wystawione bezpośrednio na działanie czynników atmosferycznych obciążone są ryzykiem, mogą obniżać z czasem stabilność całego dachu.
Podbitka dachowa jest tutaj potrzebna, ponieważ:
- zakrywa całkowicie fragmenty konstrukcji dachu, tworząc barierę podczas opadów deszczu, śniegu, czy dla nadmiaru promieni słonecznych,
- zapobiega tym samym zawilgoceniu, rozeschnięciu i innym uszkodzeniom więźby, która nawet wykonana z najlepszej tarcicy, powinna być osłonięta.
Negatywny wpływ na więźbę oraz murłaty może mieć również samo wilgotne powietrze, niezwiązane z opadami (przy lesie, w pobliżu jeziora), warto zatem zabezpieczyć swój okap.
3. Skuteczna blokada dla wszelkiego ptactwa i owadów
Uciążliwa obecność owadów oraz próby zakładania gniazd przez ptaki to domena nie tylko terenów podmiejskich.
Niezależnie od lokalizacji domu lub innego budynku, otwarty okap niesie ze sobą ryzyko niechcianego towarzystwa, dlatego odpowiednia zabudowa jest rozsądną inwestycją.
Korzyści można tutaj rozważać w dwóch kategoriach:
- odnośnie samego okapu, który nie stanowi już otwartej przestrzeni i zakryte są wszelkie wystające elementy (na nich często osadzane są gniazda),
- w kwestii przestrzeni pod pokryciem dachowym oraz wnętrz poddasza; odgrodzone podsufitką również nie będą narażone na wizyty wspomnianych intruzów.
W przypadku poddasza użytkowego uzupełnieniem są nowoczesne okna dachowe – warto wyposażyć je w moskitiery aby były wystarczającą barierą również w pozycji otwartej/uchylonej, niezależnie od pory roku.
To także ma znaczenie dla dachu, poddasza oraz elewacji
Jeżeli mowa o kwestiach praktycznych, nie sposób pominąć korzyści, które mają wpływ na poszczególne elementy budynku i jego wnętrze.
Decydując się na podsufitkę wybieracie zatem Państwo rozwiązanie:
- pozwalające na montaż oświetlenia – doświetlony okap wygląda korzystnie, ale jest też bardziej praktyczny, gdy wokół brakuje innych źródeł światła,
- chroniące elewację przed zawilgoceniem – tym skuteczniej, im dalej i niżej poza bryłę budynku wysunięte są krawędzie połaci dachu,
- izolujące poszycie dachu – wszelkie elastyczne membrany dachowe, a także deskowania pełne i niepełne to miejsca, które również należy zabezpieczać,
- zapobiegające przegrzaniu i wychłodzeniu poddasza – ma to znaczenie zwłaszcza na poddaszu użytkowym podczas upałów oraz w sezonie grzewczym.
Kiedy w domu znajduje się strych, czyli poddasze nieużytkowe, podbitka dachowa również jest opcją godną rozważenia, ponieważ zmniejsza ryzyko zawilgocenia ścian wewnętrznych i stropów.
Krótko o podsufitce PCV w dowolnym wydaniu
Markowe systemy zabudowy okapu to podsufitki, które niezależnie od gamy kolorystycznej lub sposobu wykończenia są:
- elastyczne, a jednocześnie wystarczająco trwałe,
- odporne na przebijanie i pękanie (niegroźny im na przykład grad),
- antystatyczne – nie osadza się na nich kurz i pyłki roślin,
- hydrofobowe, co oznacza, że swobodnie i szybko spływa po nich wilgoć,
- efektowne przez wiele lat od montażu,
- niepalne, co dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo dachu.
Dachy naszych Klientów z Białegostoku oraz innych miast stanowią potwierdzenie, że podbitka dachowa nie wymaga zabiegów konserwacyjnych, malowania oraz impregnowania. Solidna podbitka dachowa to opcja zdecydowanie godna rozważenia.
Podsufitka, która będzie dobrze wyglądać z każdym pokryciem dachowym
Decydując się na podsufitkę należy poznać wszystkie jej cechy oraz alternatywne rozwiązania, aby wiedzieć, czego możecie Państwo oczekiwać tak w kwestii estetyki, jak i funkcjonalności.
Inne będą potrzeby, gdy dachy dopiero powstają i trzeba wybrać pokrycia dachowe, rynny oraz okna, a inne, gdy do kompletu brakuje jedynie podbitki dachowej. W każdej z tych sytuacji możecie Państwo liczyć na KBB Orso.