Każdy dach z okapem warto wyposażyć w podbitkę dachową, zwaną również podsufitką.
Nie jest to obowiązkowe, lecz wpływa na estetykę dachu oraz na funkcjonalność połaci dachowych, dlatego taką opcję chętnie wybierają również Klienci z Białegostoku w KBB Orso na dachy swoich domów i innych budynków.
Ten asortyment można uznać za uniwersalny zarówno pod względem estetyki, jak też korzyści płynących z użytkowania. W dzisiejszym wpisie skupimy się na wyglądzie podsufitki.
Dlaczego stanowi ona optymalne dopełnienie dachu?
Inwestycja w podbitkę dachową to spójny wygląd okapu
Dach jako zwieńczenie budynku ma stanowić również jego dekorację, dlatego wybór podbitki dachowej nie powinien być przypadkowy.
Typową pozycją w asortymencie są kompletne systemy z PCV lub PMMA (polimetakrylan metylu), w których każdy element jest integralną częścią całości – mimo że okap to mniej eksponowana część dachu niż sama połać, współcześni producenci, w tym marka Boryszew, spełniają oczekiwania nabywców.
- Podsufitka w klasycznym wydaniu to stonowane kolory oraz jednolita tekstura. Okap stanowi wtedy jedynie tło dachu, nie wyróżnia się, jest dopełnieniem standardowych pokryć dachowych oraz połaci o typowym kształcie. Jeżeli stawiacie Państwo na klasykę, możemy doradzić:
◦ tradycyjną podsufitkę trzypanelową i jej montaż równolegle do krawędzi połaci dachowych,
◦ kolorystykę identyczną lub zbliżoną do zabarwienia pokrycia, ułożonego na Państwa dachu (dachówka, blachodachówka i inne),
◦ kolor harmonizujący również z rynnami, stolarką okienną, w tym ze skrzydłami okien dachowych. - Podsufitka jak drewno, w nieprzemijającym trendzie eko. Naturalny rysunek drewna jest reprezentatywny dla stylu zgodnego z naturą i chętnie wybierany również do wypełnienia przestrzeni pod okapem. Forniry, a także laminaty dodatkowo wpływają na trwałość podbitki. W tej wersji sprawdzają się:
◦ model podsufitki dwupanelowej lub trzypanelowej, zamontowanej równolegle do krawędzi dachu, opcjonalnie montaż w położeniu prostopadłym;
◦ kolory spójne z barwą pokrycia dachowego, ale również kontrastowe, gdy ma być podkreślona właśnie podbitka; do wyboru jasny dąb Winchester, ciemny orzech i inne;
◦ zabarwienie forniru lub okleiny podobne do elementów drewnianych, na przykład jasne jako dopełnienie drewna sosnowego okien dachowych VELUX. - Podsufitka charakterystyczna wybierana jest jakby niezależnie od koloru połaci dachowych oraz kolorystyki i stylu elewacji, ponieważ zwraca uwagę zabarwieniem oraz sposobem montażu. Takie jest pierwsze wrażenie, niemniej jednak całość pasuje do budynku, gdy zostanie wybrana po przemyśleniu określonej koncepcji. Tutaj:
◦ podbitkę dwu- lub trzypanelową warto zamontować ukośnie względem poziomej krawędzi dachu; to w zasadzie największa możliwa montażowa ekstrawagancja;
◦ kolor powinien być kontrastowy dla dachu lub dla elewacji, na przykład biały przy czarnym dachu, ciemnobrązowy przy szarej elewacji;
◦ można również dobrać kolor z zupełnie innej palety barw – miętowy, niebieski, ceglany.
Przyjmując estetykę za priorytet, warto poznać gamę ofertową współczesnych producentów. Niepozorne panele PCV zmieniają w tym przypadku naprawdę wiele.
Podsufitka w rogach okapu, w szczycie dachu i nie tylko
Zamontowanie podsufitki na dachu czterospadowym i jego odmianach (na przykład namiotowym, czy uskokowym), czyli tam, gdzie okap stanowią wyłącznie krawędzie poziome nie wymaga dodatkowego planowania.
Wystarczyć ułożyć panele pionowo, poziomo lub ukośnie, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, w której dach ma spady pod innym kątem lub kiedy na połaciach znajdują się dodatkowe elementy architektoniczne.
W takich przypadkach również można albo stonować całość, albo iść w kierunku kontrastów.
- Gdy okap występuje po obwodzie całego budynku, panele na styku ścian bocznych i szczytowych budynku można ułożyć prostopadle względem siebie, można także zastosować montaż pod kątem 45° – wtedy cała podbitka dachowa wygląda jak rama obrazu.
- Okapy szczytowe, czyli powstałe z położonych ukośnie desek czołowych, to domena między innymi dachów typu dwuspadowego oraz półszczytowego. W tym przypadku najkorzystniej wygląda, gdy montaż jest spójny od szczytu do dolnych krawędzi dachu, na przykład po obu stronach pionowy lub poziomy.
- Lukarny (inaczej: okna barokowe) oraz tzw. wole oko, czyli niewielkie okrągłe lub owalne okienko w połaci dachowej również mogą być otoczone okapem – tam podsufitkę montuje się po łuku. Profile z PCV oraz z PMMA to duża plastyczność przy zachowaniu trwałości, co stanowi optymalne połączenie.
Okap nie występuje nad oknami dachowymi, ani w pobliżu wyłazów dachowych, które są zlicowane z połacią dachu, nie ma tam zatem miejsca na montaż podsufitki.
Elementy dodatkowe podbitki dachowej również mają znaczenie
Planując zakup podsufitki można zdać się na współczesnych producentów, ponieważ – jak wspomnieliśmy powyżej – ich gama ofertowa zawiera kompletne wyposażenie w postaci wszystkich elementów PCV lub PMMA, niezbędnych do wykończenia okapu.
Poza płytami podsufitki w wersji pełnej lub wentylowanej (gdzie jeden z paneli każdej płyty jest perforowany), w danym systemie znajdują się również listwy montażowe oraz narożniki zewnętrzne w kolorze profili.
Tak jak w przypadku listwy montażowej typu „J” kolor mógłby odbiegać od całości, ponieważ jest ona mocowana na krawędziach połaci oraz przy elewacji, tak spójność kolorystyczna z panelami listew typu „H” ma istotne znaczenie.
Listwy „H” montowane są w poprzek krawędzi dachu, a więc w świetle okapu i stanowią łącznik brzegów poszczególnych płyt. Kolor identyczny z zabarwieniem paneli sprawia, że listwy są w zasadzie niezauważalne. Nie będzie się to również znacząco wyróżniać przy podsufitce ukośnej oraz pod kątem 45° na krawędziach dachu.
Dachy z podbitką, aby budynek wyglądał na ukończony
W dachach bezokapowych nie ma miejsca na montaż podbitki, a swoiste wykończenie poziomych krawędzi połaci stanowią rynny.
Gdy jednak dach wystaje w postaci okapu poza płaszczyznę elewacji, brak podsufitki sprawia, że całość sprawia wrażenie niekompletnej, zależnie od konstrukcji dachu widoczne bywają krokwie i murłaty, czyli elementy więźby dachowej.
Zwieńczeniem jest wtedy podsufitka, którą chętnie wybierają również Klienci KBB Orso w Białymstoku.