Plastikowe pokrycia dachowe obecne są już od dawna w rolnictwie i przemyśle. Współcześnie jednak zaczęły być one stosowane również w innego rodzaju budynkach użytkowych, w tym mieszkalnych. Podstawowym celem montowania plastikowych pokryć dachowych jest dobre oświetlenie pomieszczeń, które kryją. Bardzo często znajdują więc zastosowanie w przydomowych przybudówkach, szklarniach w ogrodzie, wiatach, czasem jako osłony tarasów czy podjazdów. Firma KBB Orso sprzedaje plastikowe dachy w Białymstoku, możemy więc wskazać, do jakich celów są najczęściej wykorzystywane, a także jakie są ich właściwości.
Rodzaje plastikowych pokryć dachowych
Oczywiście plastikowe pokrycia dachowe nie mają tak wszechstronnego zastosowania, jak inne obecne na rynku: metalowe, bitumiczne czy ceramiczne. Nie zadaszamy nimi pomieszczeń mieszkalnych, aczkolwiek jest to możliwe na poddaszach lub ich części. Problemem staje się w takim wypadku ocieplenie miejsc położenia plastikowego zadaszenia (tradycyjne jest wykluczone, gdyż zasłania światło) i jego szczelność. Usługi dekarskie już jednak sobie z tym radzą.
Do podstawowych cech zadaszeń z plastiku należą:
- wysoka przepuszczalność światła – dochodząca do 90%,
- możliwość zakupu dowolnie transparentnych paneli – zupełnie przeźroczystych, półprzeźroczystych, barwionych,
- bardzo wysoka wytrzymałość na czynniki mechaniczne i atmosferyczne – czasem w jednym, gdy chodzi o grad,
- i lekkość, dzięki czemu nie obciążają delikatnych konstrukcji, które np. mają szklane ściany.
W zakresie stosowanych do produkcji materiałów, plastikowe pokrycia dachowe wykonane są zwykle z poliwęglanu komorowego lub PCV.
Pokrycia z PCV przyjmują zwykle kształt trapezowy lub falisty. Można nadawać im dowolny kolor oraz transparentność. Płyty PCV są odporne na skrajne warunki atmosferyczne, tym samym wysoka jest ich trwałość. Ponadto są bardzo szczelne i nie przepuszczają wilgoci, odporne na chemikalia (w tym zanieczyszczenia z deszczu). Wyróżnia je także wysoka odporność mechaniczna, trwałość przy naświetlaniu promieniami UV, niełatwo poddają się ogniowi.
Natomiast płyty z poliwęglanu mają nieco inne właściwości. Generalnie uznaje się je za zamiennik dla szkła. Znajdują więc częste zastosowanie w nowoczesnych, oszklonych budynkach, natomiast ich cechy są podobne do PCV. Są wytrzymałe, a przy tym elastyczne (można je wyginać), podobnie lekkie. Mogą też mieć bardzo niski współczynnik przenikania ciepła (zależnie od grubości) i tym samym chronić pomieszczenia przed jego utratą. Poza powyższym, płyty poliwęglanowe znajdują specjalne zastosowania i wytwarza się ich zmodyfikowane wersje:
- chroniące przed skraplaniem się wody od wewnątrz (powłoka antykondensacyjna)
- czy antypożarowe (samogasnące lub trudnopalne),
- a nawet takie, które w zależności od pory roku przepuszczają różną ilość promieni słońca chroniąc pomieszczenie przed przegrzaniem (latem) lub je nagrzewając (zimą).
Aktualnie tworzone plastikowe pokrycia dachowe są więc zaawansowanymi technologicznie materiałami, które pozwalają na wiele nawet nowych zastosowań.
Zastosowanie zadaszeń z plastiku – przykłady z Białegostoku
Natomiast wśród zastosowań klasycznych, zgodnie z doświadczeniem naszego sklepu w Białymstoku, należy wymienić m.in. wykorzystanie zadaszeń plastikowych w:
- dachach wiat przydomowych,
- dachach garaży,
- zadaszeniach tarasów,
- wykonaniu ozdobnej obudowy werand i balkonów,
- małych przydomowych szklarniach (ale też w budowie ich ścian),
- w altanach i wiatach wolnostojących.
Architekci z powodzeniem stosują już plastikowe pokrycia dachowe w sposób awangardowy i daleko odbiegający od tradycyjnego, więc również takie koncepcje mogą być zrealizowane na potrzeby Twojego domu labo firmy.