Gdy na potrzeby zamówienia okien dachowych wymiary są zdejmowane przez montażystów KBB Orso, mamy pewność, że wszystko zostanie prawidłowo rozpisane.
Zdarza się jednak, że z określonych przyczyn przynajmniej wstępnych pomiarów dokonują sami Klienci, dlatego podpowiemy, jak zaplanować te działania, co jest niezbędne oraz na co warto zwrócić uwagę.
Czy to jedno okno, czy kilka lub więcej, możecie Państwo z odpowiednią wiedzą rozpocząć mierzenie.
W oknach dachowych wymiary mają znaczenie
Znaczna większość wymiarów to parametry, które można uznać za oczywiste, ponieważ mierzycie Państwo w ten sposób również meble, ściany, czy podłogi.
Nieco inaczej wygląda sprawa głębokości ram okiennych – tutaj często rozpoczynają się pytania.
Dziś przedstawimy pełną gamę wymiarów dla okien dachowych, dostępnych w regularnej sprzedaży. Oto i one.
- Wymiary wnęki okiennej – mierząc ościeże, zwane również wnęką okienną, należy uwzględnić nie tylko podstawowe wymiary tego otworu, lecz również grubość muru/warstw dachu, ponieważ ze względu na obecność lub brak docieplenia również ten parametr ma istotne znaczenie. Zatem uwzględnić należy:
- szerokość i wysokość ościeży – podobnie jak tutaj, tak i w poniższych pomiarach należy zachować taką właśnie kolejność; jest to obowiązujący standard;
- głębokość ościeży – inaczej grubość muru/dachu którego częścią jest dana ościeżnica; pomiar ten bywa pomijany, a ma również znaczenie w realizacjach dotyczących okien.
- Wymiary ościeżnicy – ościeżnica to inaczej konstrukcja z zawiasami, na której zamocowane zostaną skrzydła okienne; nazywana nieraz ramą okienną, lecz wtedy bywa mylona ze skrzydłami okien i nietrudno o zmylenie pomiarów. Tak więc:
- szerokość ościeżnicy i wysokość ościeżnicy – pomiar jest potrzeby również przy wymianie stolarki okiennej na nowszą z tego samego materiału (PCV albo drewnianej),
- głębokość ościeżnicy – zmierzyć należy przy otwartym oknie odległość pomiędzy warstwą wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz, a nie samego wnętrza profilu.
- Wymiary ram skrzydeł okiennych – należy zwrócić na nie uwagę zwłaszcza, gdy w jednej ościeży znajduje się kilka skrzydeł o różnych parametrach, co zdarza się tak w budynkach mieszkalnych, jak i usługowych lub przemysłowych. Zmierzyć trzeba:
- szerokość i wysokość całkowitą – mówiąc obrazowo, dotyczy to skrajnych punktów każdej ramy okiennej, czyli od lewego do prawego brzegu ramy i od jej górnej linii do krawędzi dolnej,
- szerokość i wysokość profilu – tutaj pomiaru dokonuje się na samym profilu skrzydła, czyli należy osobno zmierzyć ramy skrzydeł okiennych, na przykład szerokość na krawędzi pionowej, a wysokość na poziomej;
- głębokość profilu – mierzona jest przy otwartym oknie i tutaj także należy podać odległość pomiędzy powierzchnią wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz.
- Szerokość i wysokość światła szyby – nie dzielimy tego na dodatkowe podpunkty, ponieważ zmierzyć należy wyłącznie pakiety szybowe, nie mają tutaj znaczenia uszczelki przyszybowe i inne dodatkowe elementy. Zakładając, że potrzebujecie Państwo nowych okien, zakup będzie dotyczył całego systemu, czyli ościeżnicy, ram okiennych i szyb jako całości.
Sytuacja wygląda inaczej, gdy inwestycja dotyczy nowego budynku, w którym nie zamontowano jeszcze stolarki otworowej.
Wtedy z przyczyn oczywistych mierzona jest wyłącznie oścież w połaci dachowej/ściance kolankowej, a jeżeli dachy nie został przystosowane jeszcze do montażu okna i odpowiednia wnęka ma dopiero powstać, ważne jest podanie dokładnych wymiarów dachowej połaci.
Jakie znaczenie mają pomiary i dlaczego warto zadbać o precyzję
Warunkiem rozpoczęcia prac montażowych jest dostarczenie okien dopasowanych do wnęk okiennych.
Czy to ościeże w konstrukcji dachu, czy częściowo wkomponowane w ściankę kolankową, spójność wnęk z parametrami dostarczonych okien dachowych powinna być oczywistością, ponieważ:
- zbyt duże okna nie zmieszczą się w ościeżach, natomiast zbyt małych nie będzie można bezpiecznie zamontować standardowymi metodami (nie bierzemy pod uwagę wypełniania luk pianką montażową „do skutku”),
- można wtedy dobrać okna z wąskimi ościeżnicami i wąskimi ramami skrzydeł okiennych, a co za tym idzie – większe przeszklenia, które wpuszczą do wnętrz znacznie więcej naturalnego światła każdego dnia,
- głębokość ościeży lub ościeżnic ma znaczenie pod kątem doboru systemu PCV ze względu na ilość komór; profile okienne wielokomorowe to optymalna szczelność, co pozwala spełniać warunki na potrzeby budownictwa pasywnego; współczesne okna posiadają często 6 i więcej komór.
Tak w przypadku okien drewnianych, jak i PCV wielokrotnie pomagaliśmy Klientom, aby docelowo okna dachowe mogły spełniać swoje zadanie.
Wszystko, o co możecie Państwo zapytać odnośnie okien dachowych
Obecnie poddasza z oknami dachowymi mogą być przestrzenią jeszcze bardziej przyjazną do życia za sprawą systemów okiennych prostych w obsłudze, również zautomatyzowanych, ale przede wszystkim estetycznym i niezawodnym.
Wybór, montaż oraz konserwację połączyć warto w jedną usługę i zlecić to naszym pracownikom. Przykłady zakończonych realizacji z Białegostoku oraz innych miast będą dla Państwa najlepszym potwierdzeniem naszych kompetencji.