Z oknami dachowymi wiąże się wiele transakcji w KBB Orso zarówno na potrzeby Klientów indywidualnych, jak też w relacjach B2B, gdy zapewniamy odpowiedni asortyment firmom dekarskim, budowlanym, czy developerom.
Różnorodność współczesnego rynku oraz inwencja producentów okien sprawia, że to, co dawniej uznawane było za nieprzeciętne, obecnie jest standardem w stolarce okiennej.
Dotyczy to zarówno okien dachowych z polichlorku winylu, zwanych oknami dachowymi plastikowymi, jak również pozostałych, które cieszą się uznaniem nabywców.
Popularność okien dachowych plastikowych stale na wysokim poziomie
Prekursorem wprowadzania na rynek nowoczesnych okien byli producenci okien plastikowych, które dawniej występowały wyłącznie w białej kolorystyce, a swoją funkcjonalnością znacznie odbiegały od tych dostępnych obecnie.
Z czasem liderzy branży wdrażali kolejne udoskonalenia, aby wymiana stolarki okiennej była trafioną inwestycją, a korzyści z niej płynące – odczuwalne dla wszystkich domowników.
Idea pozostała niezmienna, czyli również okna dachowe plastikowe mają być estetycznie wykonane, szczelne, proste w obsłudze, tłumiące hałasy z zewnątrz.
W ramach dopracowywania profili okiennych oraz pakietów szybowych takie okna to obecnie również:
- większa przepuszczalność światła i energii słonecznej – oczywiście przy nadmiarze słońca potrzebne będą rolety zaciemniające, natomiast te właściwości są pożądane w mniej słoneczne dni;
◦ jaśniejsza powłoka termiczna szyb pozwala na większą przepuszczalność światła (na przykład powyżej 70% z całości światła dziennego),
◦ obecność powłoki niskoemisyjnej to przepuszczalność energii słonecznej na poziomie około 50%,
◦ ciepłe ramki wewnątrz pakietów szybowych zapewniają optymalny współczynnik przenikania ciepła na poziomie około 0,7-0,8 W/m2K, - designerski wygląd – od dawna znane były metody zmiany wyglądu okien tak, aby przypominały drewniane lub aluminiowe, natomiast obecnie przykładem innowacji jest między innymi:
◦ zgrzewanie ram skrzydeł okiennych oraz ościeżnic pod kątem prostym, aby zniwelować wszelkie widoczne łączenia,
◦ stosowanie oklein satynowanych, aby osiągnąć elegancki, stonowany wygląd, a także oklein chromowanych – dla pełni blasku, - odporność na działanie czynników zewnętrznych – w tej kwestii również wiele się zmieniło; dawniej białe okna wybierane były dlatego, że te ciemniejsze rozprężały się pod wpływem ciepła, natomiast obecnie warto wybrać nawet okna granatowe, ciemnobrązowe lub czarne, ponieważ innowacyjność PCV to również brak ryzyka odkształcania.
Polichlorek winylu jest tworzywem znacznie lżejszym od drewna, więc jest idealny na okna do mniej wzmocnionych połaci dachowych.
Jak wiele nam wiadomo o oknach drewnianych
Drewno dodaje wnętrzom ciepła, czyni poddasze bardziej przytulnym, lecz równie dobrze jak w sypialni czy pokoju dziecięcym będzie wyglądać także w pracowni.
Gdy zamiast okien dachowych plastikowych Klienci wybierają okna drewniane, wybór taki dotyczy zazwyczaj jednej z dwóch opcji:
- modeli drewnianych, w których drewno jest jedynie zaimpregnowane, aby pozostało widoczne naturalne wybarwienie i usłojenie surowca,
- modeli drewnianych z okleiną, laminatem, nakładką aluminiową lub warstwą farby, zatem drewno jest zakryte powłoką z innego materiału.
Druga wersja wbrew pozorom też ma swoje uzasadnienie – pozwala osiągnąć pożądany wygląd okien, na przykład zgodny z chłodnym stylem industrialnym lub zdominowanym przez biel scandi, przy jednoczesnym zachowaniu walorów użytkowych drewna, do których należą:
- skuteczniejsze utrzymywanie ciepła, co należy porównywać na przykładzie okien jednego producenta, ponieważ w przypadku różnych marek wartości dla drewna i PCV bywają zbyt zbliżone, aby odczuć różnicę,
- duża wytrzymałość, która jest niezbędna w konstrukcjach wielkopowierzchniowych, na przykład w zestawach kolankowych marki VELUX, gdzie jedna część okna znajduje się w połaci dachu, a druga w ściance kolankowej,
- podatność na formowanie, co jest istotne na poddaszach z zaokrąglonymi wnękami okiennymi, albo na połaciach dachowych z lukarnami, czy bulajami.
Okna drewniane są cięższe od modeli PCV, dlatego jeżeli taka wersja nie była wcześniej montowana na Państwa poddaszu, należy porozmawiać z dekarzem o wytrzymałości połaci i więźby dachowej. Warto zatem zdecydować się na usługi dekarskie.
Wersja pośrednia, czyli okna drewniano-poliuretanowe
Jedną z najbardziej żywiołowo przyjętych alternatyw dla okien dachowych plastikowych była linia marki VELUX – propozycja w postaci ościeżnic i ram okiennych z drewna powleczonego warstwą lakieru wzbogaconego poliuretanem.
Jest pod względem estetyki powrót do pierwowzorów ze względu na białą kolorystykę, natomiast ta biel o elegancka satyna, która sprawdzi się w każdym wnętrzu.
Cechą charakterystyczną jest to, że okna dachowe VELUX odpowiednio dopierają rodzaj drewna – to klejone warstwowo drewno sosny, które charakteryzuję się trwałością, a za sprawą odpowiedniej obróbki technologicznej wartość ta jest spotęgowana.
Okna posiadają opisane wyżej walory modeli drewnianych, natomiast powłoka poliuretanowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i na zawilgocenie, stanowi dodatkowo warstwę hydrofobową, więc nawet przy intensywnych opadach deszczu woda spływa gładko po oknach, nie wnikając w ich konstrukcję.
Pomysły z oknami dachowymi plastikowymi i pozostałym asortymentem
Współcześni producenci okien dachowych (plastikowych, drewnianych i innych) dbają o zaspokojenie potrzeb osób, które dopiero budują dom lub inny obiekt, a także tych, które planują wymianę stolarki w ramach prac dekarskich.
Specyfikacja techniczna jest często podobna, dlatego warto się kierować estetyką oraz indywidualnymi potrzebami. Mając przy tym jasno określony budżet, można szybko wybrać najlepszą dla siebie opcję.