Okna dachowe muszą być szczególnie funkcjonalne. Inna też jest ich konstrukcja niż pozostałych montowanych w budynkach, różnią się także samym sposobem montażu. Na rynku oczywiście występuje ich duży wybór, tutaj jednak, jako KBB Orso z Białegostoku, dystrybutor wiodących marek, chcemy zwrócić uwagę na okna dachowe marki Okpol, które wyróżniają się kilkoma cechami. Stanowią przy tym produkt sprawdzony, dobrze sprawujący się na wszelkiego typu poddaszach. Warto pokazać kilka cech ogólnych.
Z czego wykonane są okna dachowe marki Okpol
Firma Okpol stara się zaspokoić wszelkie potrzeby Klientów, dlatego oferuje okna ze wszystkich uznanych obecnie materiałów: PCV, aluminium i drewna. Materiały te bywają również ze sobą połączone (na przykład PCV z nakładkami aluminiowymi), natomiast względem zastosowanego materiału modele PCV z pewnością są najbardziej popularne ze względu na atrakcyjne ceny, ale też z racji tego, że są niejako uniwersalne. Ponadto wyróżnia je bardzo dobra termoizolacja.
Modele drewniane również pasują niemal wszędzie, doskonale komponują się z klasycznymi wykończeniami. Tam gdzie się pojawią, dodają budynkom i wnętrzom szyku. Z kolei okna aluminiowe, są najbardziej „plastyczne”, poddają się obróbkom, mogą mieć wiele wzorów (okrągłe, trójkątne, trapezowe) i być dostosowane do różnego typu elewacji. Do ich cech charakterystycznych należy długoletnia wytrzymałość.
Producent daje dziesięcioletnią gwarancję na skrzydła okienne i aż dwudziestoletnią na szybę. Ponadto wprowadza coś jeszcze – dożywotnią gwarancję odporności na gradobicie.
Jak otwierane są okna dachowe marki Okpol
Okna dachowe Okpol to niemal wszystkie rodzaje otwierania skrzydeł. Należy wśród nich wymienić modele:
- uchylne – pozwalające dopuścić nieco powietrza do pomieszczenia,
- obrotowo-uchylne – otwierane na dwa sposoby zależnie od potrzeb (uchylny i obrotowy),
- obrotowe – najpopularniejsze na poddaszu, obracają się wokół osi,
- wysokoosiowe obrotowe – wyposażone w siłowniki, a w przeciwieństwie do poprzedniego, oś umiejscowiona jest na 2/3 wysokości skrzydła okiennego,
- rozwierne – ich cechą charakterystyczną jest otwieranie się na zewnątrz,
- nierozwierne – właściwie ozdobne, nieotwierane,
- i kolankowe – łączące cechy modelu dachowego i zwykłego, służące do montażu w ścianach kolankowych.
Opcji otwierania okien jest więc wiele i można je dobrać odpowiednio do potrzeb. Należy również wspomnieć, że producent oferuje sterowanie automatyczne, za pomocą pilota, co może być znaczącym udogodnieniem. W niektórych budynkach to wręcz konieczność, gdy klamka okna znajduje się na bardzo dużej wysokości.
Co może być najważniejsze dla Klienta
Również na przykładzie naszych dotychczasowych realizacji dotyczących doradztwa, sprzedaży oraz montażu wiemy, że najważniejsze na poddaszu są:
- mocne, trwałe szyby, nie poddające się mechanicznym uszkodzeniom,
- systemy wygodne w regulowaniu z opcją sterowania zdalnego, przez wzgląd wysokość, na której mogą się znajdować i być niedostępne bez drabiny,
- skrzydła okien nie poddające się wypaczeniom,
- oraz dobrze tłumiące hałas.
Kwestie otwierania okien w różny sposób uznawane są czasami za mniej istotne od wymienionych wyżej cech, należy jednak zaznaczyć, że okna dachowe marki Okpol posiadają je wszystkie.
Istotne parametry techniczne
Okna mają współczynnik przenikania ciepła niższy od wymaganego na poddaszu (1,1 Uw). Producent przywiązuje do tego wagę wiedząc, że dach to miejsce dużego ubytku ciepła. Natomiast cecha ta rzutuje również na inną – dźwiękochłonność. Dzięki tak niskiemu współczynnikowi przenikalności termalnej zyskuje się również komfortową ciszę wewnątrz pomieszczeń.