Prace wykończeniowe dachu są ważne dla utrzymania właściwiej izolacji termicznej całego domu. Pozwalają również na wybór wielu materiałów termoizolacyjnych, a także technik prowadzenia prac. Warto też zauważyć, że od zastosowanego materiału będzie zależał klimat w domu podczas lata i może on odpowiednio wychładzać pomieszczenia. Przy powyższym zgromadzona wiedza na temat ocieplania poddasza jest tak duża, że nie sposób odpowiedzieć w jednym artykule na wszystkie wątpliwości. Dziś w oparciu o doświadczenia KBB Orso z Białegostoku powiemy o tym, co najważniejsze na etapie przygotowań.
7 istotnych pytań o ocieplanie poddasza
Z szacunków naukowców budownictwa wynika, że dachy są miejscem newralgicznym dla utraty ciepła. Utratę tę w przybliżeniu określa się na 30%. Bezdyskusyjne jest więc twierdzenie, iż dla właściwej izolacji całego budynku i utrzymywania w nim ciepła, ocieplanie poddasza stanowi jeden z najważniejszych elementów.
Dlatego też warto odpowiedzieć na pytania, które poruszają ważne w tym względzie wątki.
- Jaki powinien być współczynnik przenikania ciepła przez dach? – co dotyczy nie tylko odpowiedniej wartości liczbowej, ale też innych danych. I tak, ów współczynnik nie powinien przekraczać wartości 0,18 W/(m2∙K). Dotyczy to całej przegrody dachowej i dlatego też jedynie specjalista powinien go obliczać. Należy bowiem brać pod uwagę obecność wszystkich elementów dachu poza warstwą termoizolacyjną.
- Jak zaizolować poddasze nieużywane (strych)? – czyli poddasze, które nie jest zamieszkane. W pewnym stopniu jest to podchwytliwe pytanie. Nie jest decydujący dla wyboru izolacji fakt, iż na poddaszu ktoś będzie mieszkał lub nie. Decydujące jest to, co już podkreślano – fakt, iż przegroda dachu to miejsce, przez które dom może tracić aż 30% ciepła. Zatem zawsze należy przeprowadzić prace właściwie, by tego ciepła nie odprowadzało. Natomiast od faktu, czy ktoś będzie na nim mieszkał, czy nie, zależy wyłącznie to czy termoizolacja dotyczy dachu lub stropu (wówczas dokonuje się wyboru termoizolacji).
- Jakie metody zastosować po wewnętrznej stronie ścian szczytowych? – które bywają zimne. Ta wersja jest dopełnieniem termoizolacji dachowej oraz stropowej. Jednak niektóre konstrukcje wymagają zastosowania warstwy izolacyjnej od wewnątrz. Jest to praca skomplikowana, bazująca na dodatkowych obliczeniach i należy ją przekazać specjalistom. Tu warto dodać, iż ocieplanie wewnętrzne zależne jest od tzw. współczynnika lambda, od którego zależy dobór materiału.
- Czy paroizolacja jest zawsze wymagana? Odpowiedź brzmi – nie jest (przynajmniej w zgodzie z przepisami). Zależy to zastosowanego materiału. Jako że bardzo często do izolacji stosowana jest wełna, dodać można na jej przykładzie, iż wymaga ona folii. Aczkolwiek należy wspomnieć, że wielu ekspertów zaleca stosowanie folii bez względu wybrany materiał izolacyjny.
- Nietypowe poddasze: jak je ocieplić? – to pytanie, które należy sobie zadać znając odpowiedź na inne: czy poddasze będzie mieszkalne? Problemy z tym związane pojawiają się często podczas remontów starych domów. Przeszkadzają np. duże rozstawy krokwi. Tematu tego nie można omówić ogólnie, gdyż w każdym przypadku remont wymaga indywidualnego działania. Tutaj można jedynie wskazać, iż najczęściej powtarzającym się problemem w takich sytuacjach jest odpowiednia wentylacja, którą należy zachować.
- Jak izolować przed chłodem i jednocześnie wyciszyć poddasze? Stosunkowo dobrze obie te funkcje spełnia zastosowanie płyt kartonowo-gipsowych wraz z matami z wełny mineralnej. Dbając o wysoką dźwiękoszczelność należy pamiętać o dokładności w rozkładaniu wełny. Aczkolwiek specjalnie w celach minimalizowania dźwięków zaleca się również położenie specjalnej podłogi, tzw. pływającej z dylatacją obwodową.
- Czy dobrze jest łączyć wełnę ze styropianem? Odpowiedź brzmi – nie. Nie powinno się łączyć ze sobą tych dwóch materiałów, gdyż posiadają odmienne parametry. Może to utrudnić obliczenia i grozi nieprzewidzianymi konsekwencjami dla izolacji domu.
Ocieplanie dachu rodzi z pewnością wiele więcej pytań. Specjalista jednak zawsze odpowie – lepiej poradzić się fachowca i przekazać mu pracę, ponieważ jest to sprawa zbyt poważna i trudna do zmiany, jeśli zostanie wykonana niewłaściwie.
Czego należy unikać. Nasze doświadczenia z Białegostoku i nie tylko
Ocieplanie poddasza wykonane niewłaściwie niesie ze sobą wysokie koszty poprawek. Biorąc pod uwagę porady, których udzielaliśmy na terenie Białegostoku i innych miast, często wskazywaliśmy, że na ocieplonych już dachach widoczne są:
- niestaranności przy docinaniu wełny pod określony wymiar (nie może być zbyt luźna),
- zbyt duże jej upychanie w jednym miejscu (co prowadzi do zniszczenia struktury i utraty właściwości termoizolacyjnych),
- niestaranności w uszczelnianiu styków płyt termoizolacyjnych (styropian, polistyren XPS, poliuretan),
- brak połączenia izolacji ścian i dachu (połączenie to musi być szczelne i wzmocnione).
Mogliśmy wtedy zaproponować usługi dekarskie, które miały na celu poprawę poszczególnych elementów zgodnie z metodami, którymi pracujemy na co dzień.
Praca przy ocieplaniu poddasza wymaga staranności, dokładności i doświadczenia, aby właściciel budynku mógł rozsądnie gospodarować budżetem na ogrzewanie. To ważne zarówno w niewielkich domach jednorodzinnych, jak i znacznie większych obiektach, na przykład kilkupiętrowych hotelach.