Podbitka na poddaszu, inaczej nazywana podsufitką, pełni funkcję ochronną i estetyczną. Jej obecność w wykańczanym domu nie jest jednak wymagana. Zdarza się więc, iż wiele domów oddawanych do użytku nie posiada podsufitki (jej montaż często odkłada się na później lub nawet z niego rezygnuje). Poniżej więc wypowiedzą się na ten temat eksperci z Białegostoku, z firmy KBB Orso, bo też do końca nie wiadomo czy dyskusja na ten temat jest uzasadniona czymkolwiek innym niż oszczędnościami.
W czym problem – wyjaśniają specjaliści z Białegostoku
I rzeczywiście – w pewnym stopniu jest to rozmowa o kosztach. Podbitka dachowa pełni bowiem zdecydowanie estetyczną rolę, przesłaniając szkielet zakończenia dachu. Kiedy więc zastanawiamy się czy ją zamontować, czy nie, rzecz właściwie rozbija się o pieniądze, ale nie tylko. Poza estetycznymi, istnieją bowiem inne zalety jej posiadania i funkcje jakie pełni. Powinien o nich wiedzieć każdy prywatny inwestor podejmując decyzję na ten temat.
Poza względami merytorycznymi trzeba też przyznać, że podsufitka jest wykończeniem. Zdaniem doradców z KBB Orso z Białegostoku, jej pominięcie można porównać do pozostawienia świeżego muru bez tynku. Określone konsekwencje dla domu muszą istnieć, gdy nie zamontuje się w nim elementu przewidzianego w planie architektonicznym. Decyzja o braku podbitki na poddaszu nie zawsze jest decyzją rozsądną, natomiast uzasadnione jest jej posiadanie i co do tego nie ma wątpliwości.
Funkcje podbitki na poddaszu
Dla formalności należy wyjaśnić, iż podsufitka jest wykończeniem zewnętrznej części dachu, która wychodzi poza lico ściany domu. Jest montowana pod krawędzią dachu i sprawia, że dachy wyglądają na w pełni wykończone.
Do najważniejszych funkcji podsufitki należą:
- ochrona dachowej membrany – głównie przed działaniem promieniowania UV; konsekwencją braku podbitki na poddaszu może być zniszczenie folii paroprzepuszczalnej, a tym samym zalewanie ścian domu wodą deszczową (dzieje się tak na skutek odbijania promieni od elewacji);
- ochrona innych elementów zakończenia dachu – krokwi, więźby i wiązarów; szczególne znaczenie ma tu wilgoć i mróz, ale również inne czynniki atmosferyczne;
- ochrona przed ptakami i owadami – lubią one zakładać gniazda właśnie w osłoniętych miejscach pod okapami; o ile jednak ptaki nie są bardzo uciążliwe, to gniazdo os, a tym bardziej szerszeni może sprawić duży kłopot, tym bardziej, iż owady mogą przedostać się pod dachy i założyć kolonię w miejscach trudnodostępnych;
- funkcja izolacyjna – dzięki osłanianiu styku elewacji z okapem;
- oraz oczywiście estetyczna – pomijając efekt końcowy, w podsufitce można zamontować dodatkowe dekoracje lub oświetlenie.
W przypadku ograniczonego budżetu podczas budowy domu montaż podbitki na poddaszu może być oczywiście przełożony na inny termin. Przy odpowiedniej jakości wykończenia krokwi, estetyka zwieńczenia dachu będzie tymczasowo wystarczająca.
Podbitka na poddaszu – rodzaje stosowanych materiałów
Wielu budowlańców zaleca podbitkę wykonaną z drewna. Znane są jego zalety: termoizolacyjne, trwałość i walory ekologiczne. Stosuje się przy tym drewno z drzew iglastych. Alternatywą dla drewna są podsufitki z: PCW, blachy aluminiowej lub stalowej, a także wykonane z płyt drewnopochodnych. W tym miejscu również można mówić o kosztach oraz wadach i zaletach wymienionych materiałów. Podbitki na poddasze najlepiej jednak zobaczyć z bliska w wybranym sklepie i przed zakupem porozmawiać z doświadczonym sprzedawcą.