Pokrycia dachowe blaszane stają się coraz popularniejsze w nowoczesnym budownictwie. Również blacha na rąbek, stosowana w wielu krajach od bardzo dawna, także w Polsce zyskała uznanie i często spotykana jest w budownictwie prywatnym. Właśnie dla osób, które budują dom i planują zlecić montaż blachy na rąbek stojący, zdecydowaliśmy się przedstawić kilka uwag na ten temat. Mamy w tej dziedzinie duże doświadczenie montując takie pokrycia dachowe u Klientów KBB Orso w Białymstoku.
Jakie są atuty montażu blachy na rąbek stojący
Atutem montażu blachy na rąbek stojący jest niewątpliwie jej uniwersalność architektoniczna. Takie dachy pasują zarówno do nowoczesnych i modernistycznych budynków, jak też starszych, a nawet zabytkowych obiektów.
Cechuje ją niewielki ciężar w porównaniu do pozostałych pokryć, w przeliczeniu na metr kwadratowy jest ona tańsza od kilku innych technologii. Daje również dobre usztywnienie dachu. Niebagatelna jest też optyczna lekkość, co może być nie ze względów ekonomicznych, ale czysto estetycznych, wykorzystywane w niektórych konstrukcjach. Ponadto, bardzo dobrze komponuje się ze szkłem, czyniąc z wielu nowoczesnych budynków warte uwagi obiekty architektoniczne.
Elementy montażu blachy na rąbek stojący
W montażu blachy na rąbek stojący istnieją pewne ogólne wytyczne, które przedstawimy poniżej. Do ważnych etapów pracy należy zaliczyć:
- projektowanie – prace montażowe przebiegają szybko za sprawą gotowych arkuszy, dociętych na wymiar; po wykonaniu pomiarów połaci dachowych dekarz tworzy rysunki montażowe, na podstawie których:
- producent przygotowuje arkusze o wymiarach idealnie dopasowanych do poszczególnych fragmentów dachu;
- uwzględnione są również nietypowe elementy, takie jak wydłużony okap;
- przygotowanie podłoża pod blachę – na tym etapie dekarz musi przygotować na więźbie łaty i kontrłaty; przy dachach stromych łaty powinny być oddzielone od siebie przestrzenią w przedziale 10 – 20 cm, a przy niewielkich skosach od 10 do 15 cm (im mniejsza, tym lepiej – dla bezpiecznego poruszania się po dachu i stabilności blachy);
- łacenie to jednak jedna z wielu metod przygotowania dachu pod blachę, można też zastosować ułożone ażurowo deskowanie, deski pełne lub płyty OSB;
- trzeba jednak zaznaczyć, że do blachy na rąbek większość specjalistów rekomenduje wykorzystanie desek;
- przygotowanie wentylacji – to m.in. przygotowanie dachu na warunki atmosferyczne, a szczególnie na przemakanie; w tym celu wykorzystuje się najczęściej różnego typu maty (strukturalne, z oplotem, izolowane oploty, ekrany z fizeliną etc.);
- omawiany etap pracy w dużym stopniu zależy od doświadczenia dekarza, który dobierze odpowiednie materiały;
- maty strukturalne są idealne do drewna, ponadto dobrze wygłuszają dach;
- montaż arkuszy – panele skrajne montowane są za pomocą specjalnych wkrętów, natomiast rąbek formowany jest na etapie produkcji, więc wystarczy docisnąć poszczególne elementy:
- rąbki pasują do siebie idealnie, jest to montaż klikalny;
- metoda znacznie szybsza niż dawne doginanie blachy na dachu;
- listwy podgąsiorowe – następnie pozostaje montaż listw i gąsiorów; tutaj należy używać wkrętów farmerskich 3,5 cm, na 2 cm od brzegów gąsiorów, gąsiory montować wkrętami od 1 do 2 cm i w odstępach nie przekraczających 50 cm, nie przekraczać granicy 5 cm przy montażu kolejnych segmentów, do wiatrownicy używa się wkrętów 3,5-centymetrowych.
Warto jednak zauważyć, że powyższe rady są tylko częściowo uniwersalne i wielu dekarzy ma odmienne (własne) metody pracy.
Czy warto ryzykować samodzielne opracowanie dachu
Z naszego doświadczenia wynika, że samodzielne układanie blachy to czynność ryzykowna. Nawet jeśli instrukcja jest jasna i masz doświadczenie budowlane, to jednak dekarstwo stanowi oddzielną i skomplikowaną dziedzinę. Liczy się w niej wiedza zdobyta podczas rzeczywistej pracy, której wykorzystanie nie tylko umożliwi uniknięcie błędów.
Montaż blachy na rąbek stojący najlepiej powierzyć specjalistom. Jest tak nawet wtedy, gdy czas wykonania i ewentualne koszty sprawią, że odbiór domu znacząco przesunie się w czasie. Będziesz mieć pewność, że pokrycie dachowe ułożone jest prawidłowo.