Krycie dachu to skomplikowane usługi blacharsko-dekarskie, przy tym jest to wymagająca praca, do której najlepiej wynająć doświadczoną ekipę budowlaną. I jest to podstawa właściwego prawidłowo przeprowadzonych prac. Drugą kwestię stanowi wybór materiału. W niniejszym artykule wskażemy zalety jednego z nich – blachodachówek. Mają one wiele atutów, które wpisują się w funkcjonowanie każdego nowoczesnego domu jednorodzinnego.
3 zalety krycia dachu z blachy
Zalety blachodachówki najczęściej wymienia się na podstawie doświadczeń. KBB Orso z Białegostoku wyróżnia wśród nich:
- atrakcyjną cenę – która w największym stopniu skłania do zastąpienia tradycyjnych dachówek metalowymi,
- wysoką trwałość parametrów technicznych – choć zależne jest to od wykończenia (zalecamy wersję dwustronnie ocynkowaną),
- bogatą kolorystykę – przewyższająca dostępność kolorów dachówek ceramicznych,
- wodoodporność – nie nasiąkają wodą, dzięki czemu nie obciążają konstrukcji dachów,
- łatwy montaż – co może być szczególnie istotne, a jest zalecane dla właścicieli budynków, którzy samodzielnie chcą się zająć kryciem własnego dachu.
Blachodachówka niewątpliwie w największym stopniu zależy od ceny. Dachówka to największa konkurencja blachodachówki. Jednak również jej różne rodzaje odgrywały tu znaczenie.
Rodzaje blaszanych pokryć dachu
Generalnie w sprzedaży na potrzeby dekarstwa można znaleźć blachę o kształcie: płaskim, trapezowym i dachówkową. Dachówkowa jest właściwie imitacją kształtu dachówki ceramicznej. Ze względu na zastosowany materiał wyróżnia się pokrycia z:
- stalowej blachy – ocynkowana dwustronnie, trwała i praktyczna;
- stali z alucynkiem – stworzona ze stopu trzech materiałów: krzemu, aluminium i cynku; jest bardzo odporna na korozję, czyli warunki atmosferyczne i czynniki korozyjne znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu;
- blachy z posypką – zazwyczaj mineralną, która imitować może inny materiał (najczęściej kamień); posypka poza tym, iż chroni lepiej niż ocynkowanie, dodatkowo dobrze wytłumia dźwięki, na przykład padającego deszczu.
Nierzadko stosuje się również blachę miedzianą, lecz w tym wypadku cena krycia dachu traci swój ważny walor – niską cenę.
Najpopularniejsze blachy dachowe w ocenie KBB Orso Białystok
Wracając do wymienionych wcześniej rodzajów, można wskazać najpopularniejsze. Należy przy tym zwrócić uwagę na ich zalety. Mamy tu więc:
- blacha na rąbek stojący – coraz częściej widywane na rodzimych dachach; mają kształt paneli, które najczęściej układa się na dachach pionowo; doskonale wpasowują się we współczesne konstrukcje architektoniczne; są tak dobrze dopasowane, iż nie wymagają montażu na wkrętach, wystarczy sam zatrzask, a w wersji felcowanej doginanie rąbka wykonuje się już na dachu;
- blacha trapezowe – również układane pionowo i posiadające podobny kształt do poprzednich, lecz inaczej tłoczony; najczęściej stosuje się je w budynkach przemysłowych i gospodarczych; możliwość cięcia na dowolne wymiary pozwala tworzyć ciekawe kompozycje, w tym, w pewnym stopniu imitujące dachówki;
- blachodachówka – czyli dachówki o tradycyjnym kształcie, lecz z blachy; występują w wersji modułowej, nogą być cięte pod wymiar; dobrze sprawdzają się zarówno na dachach o tradycyjnej, jak i nietypowej konstrukcji.
W opinii wielu sprzedawców materiałów do krycia dachu z Białegostoku, najlepiej sprzedają się blachodachówki – czyli wersja imitująca tradycyjne dachówki ceramiczne. Wpływa na to swoiste przywiązanie do wyglądu tradycyjnego domu, ale też fakt uniwersalności tego typu dachówek, a w wersji z blachy dodatkowa możliwość wybrania niemal dowolnego koloru.