Dekarstwo to zawód bardzo stary, zadaszenia powstawały od niepamiętnych czasów, a gdy zaczęły się tworzyć pierwsze miasta w starożytności, usługę tę zaczęli świadczyć specjaliści. Przez wiele lat zawód ten przypisywany był wyłącznie cieślom. Współczesny dekarz wyodrębnił się z tego fachu dopiero w XIX wieku. Obecnie kompleksowe usługi dekarskie to propozycja niejednego zakładu i jednocześnie informacja, że wiąże się z tym szereg fachowych działań.
Co warto wiedzieć o kompleksowych usługach dekarskich
W naszym umiarkowanym klimacie solidne pokrycie dachowe było zawsze nieodzowną częścią domu. Na przestrzeni dziejów przechodziło ono wiele ewolucji, aż do modelu współczesnego, który stanowi podsumowanie wielu tysięcy lat mniej i bardziej użytecznych pomysłów. Aktualnie dach to skomplikowana konstrukcja, w której dachówka czy blacha stanowi jedynie część całej konstrukcji. W domach z połaciami pochyłymi można bowiem uznać, że całe poddasze, w którym urządza się pomieszczenia mieszkalne, powinno być pod opieką dekarza. Wystarczy je później jedynie zabezpieczyć przed zimnem i praca niemal gotowa.
Kompleksowe usługi dekarskie to prezentacja pełnych kompetencji dekarza. Natomiast uściślając, należą do nich:
- całościowe krycie zewnętrznego poszycia dachówkami, blachodachówkami, blachą na rąbek, papą termozgrzewalną – wynika stąd konieczność rozległej wiedzy z zakresu materiałoznawstwa,
- prowadzenie wszelkiego typu robót remontowych i renowacyjnych – dekarz jest właściwym specjalistą wzywanym m.in. do dokonywania okresowych przeglądów, czyszczenia, wymiany poszczególnych elementów i wielu innych prac mieszczących się w zakresie ogólnie pojętej konserwacji dachu,
- dokonywanie montażu wszystkich elementów wbudowanych w połacie oraz mieszczących się na nich – począwszy od instalacji systemów komunikacyjnych (służących wygodnemu poruszaniu się) i ochronnych (zabezpieczenia przed śniegiem i lodem), aż po montaż systemu orynnowań i dachowych okien oraz wyłazów,
- izolowanie termiczne – co również mieści się w kompetencjach specjalisty i od czego zależy wentylacja dachu oraz pomieszczeń, a to z kolei przekłada się na odpowiednią wentylację całego poddasza i na utrzymywania ciepła także na niższych kondygnacjach.
Wiedzę o wszystkich tych obszarach pracy zyskuje się zazwyczaj podczas kilkuletniej nauki. Z doświadczenia jednak wiemy, że jej najważniejszym elementem jest praktyka u uznanego w tym fachu mistrza.
Czego nie widać w pracy dekarza
Obecnie producenci prześcigają się w dostarczaniu na rynek gotowych elementów dachu – są to choćby elementy więźby, ale też całe cięte fragmenty dachów. Doświadczony dekarz korzysta jednak z tych rozwiązań jedynie na życzenie Klienta. Każdy specjalista ma bowiem swój warsztat pracy i wiele czynności wykonuje samodzielnie, przygotowując materiały.
Ważne jest, że przy powyższym praca dekarza nie ogranicza się jedynie do układania dachu. Rozpoczyna się ona właśnie w warsztacie, gdzie cała konstrukcja jest analizowana pod kątem konkretnych połaci, a także przygotowywane są poszczególne komponenty, których części, poza warstwą zewnętrzną, na dachu nie widać. Solidna konstrukcja i poszycie muszą chronić przed deszczem, wiatrem, mrozem i być odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Jak wybrać dobrego dekarza
Zespół dekarzy współpracujących ze sklepem KBB Orso w Białymstoku może doradzić, na co zwrócić uwagę wybierając usługodawcę.
Dobry dekarz to fachowiec z doświadczeniem, a w parze z edukacją w tym fachu idzie praktyka. Z niej wynika znajomość technik konstruowania i opracowywania dachu, wiedza o jakości stosowanych materiałów oraz umiejętność ich oceny.
Kompleksowe usługi dekarskie prowadzone są tylko przez specjalistów, którzy cenią swoją pracę. Zbyt niska cena może być zachętą, lecz zwykle sugeruje braki, których konsekwencje mogą się okazać poważne. Jakość kompleksowych usług powinna iść w parze z rozsądną ceną.
Zobacz również Pokrycia dachowe z blachy, cz. III.: Dachówka czy blachodachówka?