Tak jak w przypadku folii, tak samo i membrany dachowe – tutaj nazwy bywają stosowane zamiennie i również tutaj jest to błąd, dlatego warto wiedzieć, co faktycznie jest wywietrzakiem, a co należy zaliczyć do grupy kominków wentylacyjnych.
Dodatkowe zagadnienie to wywietrzniki połaciowe, ale i o tym dowiecie się Państwo z dzisiejszego artykułu. Gdy wszystkie pojęcia staną się jasne, konkretny asortyment będzie można rozważać pod kątem własnych potrzeb.
O kominkach wentylacyjnych z punktu widzenia dystrybutora
Uzupełniając akcesoria dachowe związany z szeroko pojętą wentylacją wiemy, do których realizacji z Białegostoku i innych miast potrzebne będą wywietrzaki, a do których kominki wentylacyjne, opcjonalnie – kiedy należy zamontować oba systemy.
Gama kominków wentylacyjnych również ma swoją specyfikę, wymienimy tutaj kilka właściwości:
- Standardowym materiałem wykonania jest aluminium, lecz zawsze pokryta warstwą malarską lub lakierniczą tak, aby zachować spójność z kolorem pokrycia dachowego. Kominki są zatem dobierane do koloru dachówek, czy blach dachowych.
- Są zazwyczaj wyższe niż wywietrzaki, różnica to na przykład 50 cm vs 30 cm, natomiast minimalna średnica wynosi 15 cm. Mają pionową budowę i zazwyczaj bardziej górują nad połaciami.
- Montowane są jako zakończenie instalacji wentylacyjnej, na przykład gdy w domu jest okap, co pozwala odprowadzać parę wodną z wnętrz budynku. Takie działanie jest konieczne, aby zapobiec osiadaniu wilgoci na warstwach izolacji dachowej.
- Mają wbudowaną specjalną poziomicę, dzięki której pozycja kominka powraca do wcześniej ustalonej, co ma znaczenie, gdy została odchylona pod wpływem wiatru. Ustawienie pionowe to pozycja optymalna.
Również czas montażu kominka nie powinien być długi, ponieważ jego konstrukcja została odpowiednio opracowana, a dostępność akcesoriów mocujących usprawnia pracę dekarza.
Inna spotykana nazwa: kominki dachowe
Budowa i znaczenie wywietrzaków połaciowych
W tym przypadku działanie dotyczy wentylacji powietrza spod blachodachówki. Wywietrzaki połaciowe stosuje się w proporcjach 1/40 m2 powierzchni blachy.
Jest to dosyć prosta konstrukcja, wykonana najczęściej z polipropylenu barwionego w masie, dodatkowo wzmacnianego na okoliczność działania promieni UV.
Niska obudowa przypominająca nieco daszek, ma otwory wentylacyjne w orientacji pionowej, zatem inaczej niż w kominkach.
Zastosowanie w pokryciach z gontów bitumicznych, blachy płaskiej i oraz z blach profilowanych, a także na dachach pokrytych dachówką (może to być dachówka cementowa lub dachówka ceramiczna) umożliwia skuteczną wentylację poddaszy nieużytkowych oraz konstrukcji dachu.
Do montażu należy wyciąć otwór w membranie/folii dachowej, następnie założyć kołnierz uszczelniający, tuleję, nakrętkę dociskową, a na tym – obudowę. Wszystkie niezbędne elementy są zazwyczaj w jednym zestawie.
Istota działania na przykładzie kominków wentylacyjnych i pozostałych
Teoretycznie wystarczyłoby, aby wszystkie pomieszczenia miały połączenie z kominem, a połacie dachowe były skonstruowane tak, że nie ulegną zawilgoceniu i pozostaną odporne na działanie wiatru.
W praktyce jednak zazwyczaj potrzebne są dodatkowe rozwiązania, stąd powszechność przedstawionych przez nas elementów oraz systemów, które:
- odpowiadają za wymianę powietrza we wnętrzach połaci,
- wentylują połacie dachowe, aby uchronić je przed zawilgoceniem.
Biorąc pod uwagę dotychczasowe oraz bieżące realizacje w Białymstoku i innych miastach, stale uzupełniamy asortyment. Również Państwo możecie skorzystać z licznych udogodnień – pomożemy wybrać to, co sprawdzi się na Państwa dachu.