W przypadku krycia dachu papą na zimno należy przestrzegać określonych zasad, aby wszystkie działania przybrały przebieg zgodny z oczekiwanym.
Papa wierzchniego krycia, tworzonych obecnie przez wiodących producentów, pozwala wykorzystać potencjał tych pokryć dachowych przy zachowaniu wytycznych na każdym etapie realizacji.
O czym więc należy pamiętać?
Kryciu dachu papą na zimno i innym metodom przyglądamy się bliżej
Papę jako pokrycie dachowe układa się metodą na zimno, na gorąco lub z użyciem łączników mechanicznych. Zanim przejdziemy do omówienia krycia dachów papą na zimno, pokrótce przedstawimy każdą z powyższych opcji.
1. W wersji z koniecznością zastosowania wysokiej temperatury, czyli podczas klejenia na gorąco, prace prowadzone są przy użyciu:
- płomienia, który ze względów bezpieczeństwa aplikowany jest za pośrednictwem:
◦ klasycznego palnika, podłączonego do butli z gazem 5 kg, 11 kg i innych przy zastosowaniu odpowiedniego reduktora,
◦ wielopalnikowego agregatu (również zasilanego gazem), na przykład w wersji z siedmioma dyszami oraz wózkiem i wysięgnikiem na zwój papy, - albo odpowiednich lepików, nagrzewanych do temperatury 160-180°C:
◦ na ogrzewaczu dekarskim, który pozwala kontrolować temperaturę preparatu; podgrzewanie odbywa się z użyciem specjalnych palników;
◦ w kotle bitumicznym, który zapewnia szybkie nagrzewanie; zaawansowane modele wyposażone są w silnik gazowy; gazem zasilany jest i silnik, i palnik.
Ważne, aby układana na gorąco warstwa papy była wolna od wszelkich wad, a przed montażem została przygotowana zgodnie z zaleceniami producenta.
2. Mocowanie metodą na zimno odbywa się z użyciem lepików, które dodatkowo mają właściwości mas uszczelniających. Odpowiednio dobrany lepik:
- nakładany jest poprzez rozsmarowanie na powierzchni dachu,
- wymaga czasu na odparowanie substancji lotnych przed położeniem papy.
Pełne właściwości mechaniczne lepiku, a tym samym przytwierdzonej za jego pośrednictwem papy, uzyskiwane są po około 14 dniach od momentu aplikacji.
3. Ostatnia wersja to montaż z użyciem łączników mechanicznych, czyli wkrętów z kołkami rozporowymi lub gwoździ zwanych potocznie papiakami. Łączniki dobierane są do rodzaju dachu, na którym zostanie ułożona papa, i tak:
- montaż na dachach z betonu oraz blaszanych odbywa się z użyciem wkrętów,
- montaż na dachach drewnianych wymaga użycia gwoździ.
Fachowe zamocowanie łączników w warstwie konstrukcyjnej dachu to gwarancja, że papa nie ulegnie przesunięciu nawet w kontakcie z silnymi porywami wiatru.
Wiele wytycznych, jeden cel – dach gotowy na całoroczne zmagania
Jeżeli dach Państwa domu albo innego budynku mieszkalnego lub niemieszkalnego przygotowywany jest przez specjalistę do krycia papą na zimno, oznacza to, że zostały spełnione określone warunki, stanowiące swoisty niezbędnik przy tej metodzie.
Kryciem dachu papą na zimno można się zająć, gdy:
- powierzchnia dachu jest betonowa lub z zaprawy cementowej (mieszanki piasku, wody oraz spoiwa którym jest cement) – metoda ta nie jest stosowana na dachach pokrytych styropianem, membraną dachową typu folia paroizolacyjna oraz na pośredniej warstwie papy o charakterze smołowym,
- rolę pokrycia dachowego pełnić będzie papa tradycyjna – mianem tradycyjnych określa się znane od niemal 50 lat papy, w których osnowę stanowi specjalistyczna tektura nasączona miękkim asfaltem impregnacyjnym, obustronnie powleczona asfaltem powłokowym twardym z dodatkiem wypełniaczy mineralnych; dodatkowo od spodu:
◦ dla zabezpieczania przed sklejeniem zwiniętej papy stosowana jest warstwa drobnoziarnistej posypki talkowej,
◦ można spotkać zabezpieczenie z folii adhezyjnej, która również ma za zadanie zapobiegać sklejeniu papy zwiniętej w rolkę, zanim zostanie zamontowana,
- temperatura otoczenia wynosi przynajmniej 10°C – wymóg ten wynika z faktu, że dla odparowania rozpuszczalników zawartych w lepiku potrzebne są odpowiednie warunki; temperatura taka powinna się utrzymywać przez minimum 2 godziny w okresie letnim, a podczas upałów znacznie dłużej,
- jest ona rzeczywiście przygotowana do układania – przed rozpoczęciem krycia dachu rolki papy należy przez dobę przechowywać w temperaturze minimum 18°C, a następnie rozwinąć na płaskim podłożu, co sprawi, że podczas klejenia uniknie się powstawania nierówności w postaci wybrzuszeń, powierzchnia dachu będzie gładka.
Gdy na połaci dachowej zastosowana jest jedna warstwa papy i krycie metodą na zimno, zazwyczaj ma ona charakter pokrycia tymczasowego (prowizorycznego). Rolę pokryć dachowych stałych przyjmuje zestawienie papy podkładowej z papą wierzchniego krycia.
Warunki nietypowe? Tutaj również sprawdzi się tradycyjna papa
Zainteresowanie Klientów kryciem dachu papą na zimno jako usługą dekarską sprawia, że wiele naszych realizacji z Białegostoku i okolic bazowało na tym właśnie materiale.
Usługi dekarskie są tutaj ułatwione, chociażby ze względu na możliwość stosowania lepików, gdy podłoże jest lekko wilgotne – nie ma wtedy konieczności oczekiwania, aż powierzchnia dachu wyschnie całkowicie po opadach deszczu lub po myciu połaci wodą.
Ma to znaczenie również przy stale zwiększonej wilgotności powietrza w pobliżu rzek, jezior, morza.
Atrybutem papy w roli nawierzchni dachu jest także możliwość renowacji dachu bez usuwania wcześniejszej, wyeksploatowanej warstwy.
Wystarczy, że powierzchnia papy przed położeniem nowej warstwy będzie gładka, zatem należy zniwelować wszelkie wybrzuszenia, na przykład pęcherze z powietrzem, wgłębienia oraz pęknięcia.
Następnie należy przygotować połacie do krycia dachu papą na zimno – zagruntować odpowiednim preparatem bitumicznym.
Ważne: przeciwwskazaniem do stosowania pap tradycyjnych jest warstwa smołopochodna dachu, ponieważ ze względu na różnice w składzie smoły i asfaltu (głównego budulca papy) może dojść do gwałtownych reakcji chemicznych.
O kryciu dachu papą na zimno warto porozmawiać ze specjalistą
Klientom, którzy planowali zakup pokrycia dachowego wielokrotnie doradzaliśmy w kwestii krycia dachu papą na zimno.
Takie spotkania w naszej siedzibie mają zawsze niezobowiązujący charakter, a pozwalają utwierdzić się w podjętej decyzji lub zmienić ją, gdy występują określone przeciwwskazania, aby nie zaszkodzić konstrukcji i powierzchni połaci dachowych.
Białystok to jedno z licznych obsługiwanych przez nas miast – znając specyfikę tej aglomeracji pomagamy osobom prywatnym, przedsiębiorcom i firmom zadbać o powierzone nam dachy.