W kwestiach związanych z tym, jak zamontować okna dachowe Klienci zgłaszają się do nas na etapie tworzenia projektu domu lub konstruowania więźby dachowej.
Często również pytania o montaż okien pojawiają się podczas zlecania prac dekarskich, na przykład układania lub wymiany pokryć dachowych, nie wyłączając sytuacji, gdy w dachu nigdy wcześniej nie było wnęki okiennej.
Oceniając indywidualnie każdą sytuację możemy zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania.
O tym, jak zamontować okno dachowe – otwór na montaż ościeżnicy
Jeżeli z określonych przyczyn albo zwyczajnie z ciekawości chcecie Państwo poznać zagadnienia dotyczące tego, jak zamontować okno dachowe, warto przejrzeć cały proces, a nie tylko kwestie techniczne bez szerszego kontekstu. Poniżej kilka istotnych informacji.
Przygotowanie otworu na montaż ościeżnicy
Stabilność więźby dachowej oraz deskowań uwarunkowana jest ułożeniem całości zgodnie z projektem dachu, dlatego dopiero kolejny krok to wycięcie otworów na okna dachowe.
- Zasady ogólne:
◦ wycinanie wnęki okiennej odbywa się zawsze z wnętrza pomieszczenia, a nie od zewnątrz dachu,
◦ nie należy ciąć krokwi bez potrzeby; standardowy rozstaw krokwi to 80-120 cm, więc często nie ma potrzeby ich naruszania.
- Zasady co do montażu w określonych sytuacjach:
◦ gdy nie zostało jeszcze ułożone pokrycia dachu – dekarz wycina otwór usuwając kolejno fragmenty suchej zabudowy, folii oraz membrany dachowe, a następnie łat,
◦ podczas wymiany pokrycia dachowego – jeżeli wymieniane było całe pokrycie dachowe, przed ułożeniem nowego postępuje się jak powyżej,
◦ jedynie na potrzeby montażu okna dachowego – demontażu wymaga tylko ten fragment pokrycia dachowego, który znajduje się w strefie planowanego montażu okna, zatem poza usunięciem warstw wymienionych powyżej, wycinany jest również fragment pokrycia dachowego (w przypadku dachówek często wystarczy demontaż, bez cięcia).
Przy użyciu solidnych elektronarzędzi oraz innych niezbędnych sprzętów, prace dekarskie są w zasadzie wolne od ryzyka nieplanowanego naruszenia elementów konstrukcji dachu, poszycia, czy pokryć dachowych.
Obróbka wnęki okiennej i montaż ościeżnicy
Zakończenie powyższych działań oznacza, że można przystąpić do przygotowania wyciętego już otworu na potrzeby dalszych prac. W przypadku standardowych dachów ukośnych przebiega to następująco:
- przykręcenie dwóch łat montażowych – mocowane są pod i nad poziomą krawędzią okna, następnie dolną łatę montażową należy wypoziomować; odległość od dolnej krawędzi pokrycia dachowego to 8 cm;
- montaż ościeżnicy – w przypadku standardowego montażu kątowniki montażowe mocowane są u dołu i u góry ościeżnicy, natomiast na potrzeby montażu obniżonego miejsce kątników to boki ościeżnicy;
- przykręcenie kątowników do konstrukcji dachu – ościeżnicę montuje się w konstrukcji dachu przykręcając kątowniki do elementów więźby; należy używać nowych wkrętów o odpowiedniej średnicy;
- izolacja okolicy wnęki okiennej – wolną przestrzeń wokół ościeżnicy zabezpiecza się folią lub membraną izolacyjną dla ochrony zmienionej konstrukcji dachu przed przeciekaniem wody deszczowej i wilgoci z roztopów.
Uzupełnieniem systemu izolacji i uszczelnienia jest montaż kołnierza okiennego, czyli rodzaju obramowania, które zapewnia swobodne spływanie wód opadowych, chroni przed wychłodzeniem wnętrz przy intensywnych podmuchach wiatru.
Jak zamontować okno dachowe – prace finalne
Montaż okien dachowych w kwestii umieszczenia skrzydła na ościeżnicy wygląda inaczej niż w standardowych oknach rozwiernych, ponieważ zawiasy różnią się tutaj od tych, które znacie Państwo z typowej stolarki okiennej i drzwiowej.
Na przykładzie okien obrotowych, wybieranych najczęściej również przez naszych Klientów, należy wiedzieć, że:
- zawiasy mają łukowaty kształt, składają się z dwóch części, z których jedna przykręcana jest do ościeżnicy, a druga do skrzydła okiennego,
- płytka montowana na ościeżnicy posiada prowadnicę łukową, natomiast płytka montowana na skrzydle okiennym wyposażona jest w specjalny kołek prowadzący,
- współpraca tych elementów sprawia, że można swobodnie otwierać i zamykać okno, a także zatrzymywać je uchylone w pożądanej pozycji.
Gdy zawiasy zamontowane są na ramie skrzydła okiennego i ościeżnicy (w modelach obrotowych jest to miejsce w połowie wysokości konstrukcji), można umieścić okno w ościeżnicy i wyregulować je, jeżeli jest taka potrzeba. Zakończenie prac to ułożenie brakujących elementów pokrycia dachu.
Kilka podstawowych zasad odnośnie tego, jak montować okno dachowe
W przypadku braku przeciwwskazań każdy dach można zaadaptować na potrzeby montażu okien w połaciach.
- Gdy odległość pomiędzy krokwiami jest zbyt duża, jedną z krokwi pogrubia się poprzez przybicie dodatkowej deski lub belki.
- Przy odległości zbyt małej i konieczności wycięcia fragmentu danej krokwi stosowane są wymiany, czyli wzmocnienia poprzeczne.
- Ościeżnicę należy montować nad szeregiem dachówek/nad poziomym łączeniem arkuszy blachy dachowej.
Dzisiejszy wpis dotyczy dachów połaciowych, lecz jeżeli chcecie Państwo wiedzieć, jak zamontować okno dachowe na przykład w dachu płaskim, warto porozmawiać z naszymi pracownikami w KBB Orso w Białymstoku.
Chociaż są to znacznie rzadsze realizacje, w oparciu o ich przebieg również chętnie dzielimy się doświadczeniem.