Gdy okna dachowe są już zamontowane i zakończone zostały usługi dekarskie, można przystąpić do prac we wnętrzach poddasza.
Planując wykończenie nowego domu lub prace remontowe pomieszczeń użytkowanych już wcześniej, macie Państwo do wyboru kilka ciekawych opcji, które są odpowiedzią na pytanie: jak obrobić okno dachowe?
Sama obróbka dotyczy nie tylko najbliższych okolic okna, lecz również całych powierzchni poddasza, dlatego dobór materiałów oraz metod tym bardziej należy dokładnie przemyśleć, aby uzyskać zamierzony efekt.
Jak obrobić okno dachowe tuż po jego zamontowaniu?
Zakładając, że prace montażystów okien zostały już zakończone, należy przygotować konstrukcję w formie stelażu, która sprawi, że wybrane materiały wykończeniowe, czyli płyty, panele lub deski będą odpowiednio przytwierdzone, stabilne i gotowe do ewentualnych dalszych prac.
Teoretycznie można przykręcić je do krokwi, lecz w praktyce stosowane są inne rozwiązania, przede wszystkim zgodne z prawidłami sztuki dekarskiej.
Jednym z takich rozwiązań jest stelaż z metalowych profili pod płyty kartonowo-gipsowe, zwane także regipsem.
Stelaż może się składać z metalowych listew, przytwierdzanych na wkręty do powierzchni krokwi.
Te elementy to:
- uchwyty, czyli krótkie listwy montowane na krokwiach, prostopadle do każdej krokwi,
- profile, czyli długie listwy, które montuje się na uchwytach, równolegle do dolnej krawędzi dachu.
Poniżej jeden z możliwych schematów działania.
- Skrajne uchwyty systemu montowane są najbliżej ściany szczytowej, a pozostałe uchwyty – na dalszych krokwiach w określonych odstępach. Zależnie od długości krokwi, może to być na przykład 6 uchwytów na każdej płaszczyźnie.
◦ Na początek warto użyć po jednym wkręcie na dany uchwyt, aby mieć możliwość zmiany ustawienia.
◦ Ostateczne przytwierdzenie uchwytów to dodanie kolejnych wkrętów, które sprawią, że całość pozostanie na swoim miejscu także pod ciężarem regipsu.
- Profile można montować naprzemiennie z uchwytami, albo po zamocowaniu wszystkich uchwytów (wieszaków). Te elementy mocowane są na zasadzie wpinania, bez użycia wkrętów. Co więcej, można je docinać i łączyć tak, aby idealnie pasowały do wymiarów dachu.
◦ Po zakończeniu pracy nad połaciami dachowymi można rozpocząć w analogiczny sposób opracowywania poddasza, czyli poziomej części dachu.
◦ Profil najniższy, montowany nie na krokwi lecz do ściany, przytwierdzany jest z użyciem tzw. kołków szybkiego montażu.
Ostatnim etapem prac przed ułożeniem elementów wykończenia poddasza jest ocieplenie dachu. W tym przypadku można zastosować między innymi wysokiej klasy płyty Thermano w systemie nakrokwiowym.
Opcjonalnie stosuje się ocieplenie międzykrokwiowe, jeżeli dachy były już wcześniej ocieplone od zewnątrz i izolacja taka okazała się niewystarczająca na potrzeby mieszkania.
Wykończenie PCV, drewniane, drewniano-poliuretanowe i inne
Biorąc pod uwagę estetykę poddasza, należy zwrócić uwagę na kolor profili okiennych oraz materiał ich wykonania.
Dla okien dachowych PCV odpowiednim dopełnieniem pod względem wizualnym są materiały syntetyczne, na przykład właśnie płyty z polichlorku winylu lub innych tworzyw, a z drewnem dobrze komponują się powierzchnie drewniane.
Nie ma w tym przypadku co prawda ściśle określonych reguł, lecz szeroka gama dostępnych rozwiązań sprawia, że na każde poddasze można wybrać to, co będzie się dobrze komponować z danym wnętrzem.
W kwestii tego, jak obrobić okno dachowe, macie Państwo do wyboru między innymi poniższe opcje:
- płyty gipsowo-kartonowe – zwane również kartongipsem lub regipsem, to forma arkuszy gipsu zabezpieczonych tekturą; współczesne formy dają niemal nieograniczone możliwości wykończenia; po spinowaniu i nałożeniu gładzi szpachlowej lub innym zagruntowaniu powierzchni (na przykład lateksową farbą podkładową) można między innymi:
◦ farbą lateksową klasyczną, jeżeli malowane będą wnętrza sypialni, salonu, czy pokoju dziecięcego,
◦ farbą lateksową o zwiększonej odporności na wilgoć, gdy prace wykończeniowe dotyczą kuchni albo łazienki,
◦ alternatywa – na odpowiednio zagruntowanych ścianach można przykleić specjalny papier gładziowy jako podkład pod farbę, ale też pod tapetę lub okleinę,
- tworzywa sztuczne – współczesne panele ścienne znacznie od biegają od designu, z którym najczęściej kojarzone jest PCV; pełna gama ofertowa wiodących producentów to na przykład:
◦ wielkopowierzchniowe kwadraty lub prostokąty w określonym kolorze,
◦ listwy będące idealnym odwzorowaniem naturalnego drewna,
◦ wzory 3D oraz wiele innych, nadających wnętrzom charakteru,
- drewno – poddasza w drewnie to trend, który powraca nieustannie, lecz w wersji nowoczesnej panuje tutaj minimalizm, czyli:
◦ stonowane, jasne kolory, i dyskretne usłojenie; drewno jasnej barwy to klon, lipa amerykańska, a z gatunków rodzimych na przykład olcha;
◦ pojedyncze elementy zamiast całkowitej zabudowy – nie są to już wnętrza przytłoczone nadmiarem drewna, lecz na przykład jedna drewniana ściana;
- materiały drewnopochodne – są to najczęściej płyty ze sklejki lub płyty OSB; wymagają obróbki, lecz efekt jest ciekawy, a wnętrza nabierają nowoczesnego stylu; po żywicowaniu oczyszczonej powierzchni należy ją zeszlifować, zagruntować i nałożyć podkład, a po wyschnięciu podkładu rozpocząć malowanie.
Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich możliwości, dlatego jeżeli interesuje Państwa inny sposób wykończenia wnętrz, możemy przedstawić kilka dodatkowych ciekawych opcji.
Jak obrobić okno dachowe w rozsądnej cenie?
Oczywiście inaczej mogą przebiegać prace przy dachach płaskich oraz pozostałych innych niż połaciowe z więźbą drewnianą, natomiast na przykładzie Białegostoku i okolic wiemy, że prace przy dachach nietypowych to nadal rzadkość.
Jeżeli jednak chcecie Państwo wiedzieć, jak obrobić okna dachowe w dachu płaskim lub znajdujące się częściowo na ściance kolankowej, odpowiemy na wszystkie pytania.