W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak położyć blachę na dach aby całość wyglądała korzystnie oraz przedstawiamy gamę dostępnych możliwości. Współczesne dekarstwo jest w tej dziedzinie sprzymierzeńcem zleceniodawców, a rynek pokryć dachowych pozwala realizować nawet najbardziej nietypowe lub trudne zadania.
Gdy nie wiesz, jaką blachę na dach wybrać
Pokrycie dachowe z blachy jest niedrogie, charakteryzuje je bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Dzięki dużej lekkości można ograniczyć koszty konstruowania więźby dachowej, co z kolei przekłada się na oszczędności inwestycyjne dotyczące całego budynku. Wśród dostępnych rozwiązań wyróżniamy:
Stosuje się je bardzo często, ponieważ szeroki wybór różnorodnych modeli pozwala dopasować konkretny rodzaj zarówno do budynków nowoczesnych, jak również tych utrzymanych w klasycznym stylu. Dachy pokryte blachodachówką są trwałe, solidne, szczelne i sporo tańsze w opracowaniu niż w przypadku użycia dachówek ceramicznych.
Jest ona prosta w montażu, a prace dekarskie z jej użyciem przebiegają sprawnie i szybko. Dzięki temu blacha trapezowa to opcja ekonomiczna. Warto podkreślić, że im większa grubość blachy, tym większa trwałość materiału.
Sprawdza się podczas obróbek dekarskich, zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i na dachach obiektów firmowych oraz niemal w każdej branży. Tworzona jest ze stali, aluminium albo miedzi. Wszystkie wersje cechują się dużą estetyką, a urozmaiceniem dachu może być blacha dekoracyjna, na przykład ze żłobieniami, ryflowaniami.
Zastanawiając się nad tym, jaką blachę na dach wybrać, warto wziąć pod uwagę jej grubość, rodzaj zabezpieczenia (na przykład poliestrowe, czy puralowe), a także pokrycie antykorozyjne ( w postaci cynku, alucynku) zabezpieczające przed rdzewieniem.
Jak położyć blachę na dach – podstawowe wiadomości
Poszczególne etapy prac nad montażem pokrycia dachowego z blachy obejmują poniższe działania.
1. Pomiar wraz z obliczeniem ilości niezbędnych materiałów.
Doświadczeni fachowcy na podstawie szczegółowych obliczeń tworzą dokładny wykaz potrzebnych materiałów wraz z kosztorysem.
2. Montaż materiałów termoizolacyjnych lub tworzenie poszycia pod pokrycie blaszane.
Jeśli poszycie nie ma składać się z blachy cynkowo-tytanowej, trzeba stworzyć dodatkowe mocowania pod pozostałe rodzaje blach.
3. Montaż elementów orynnowania, na przykład haków rynnowych czy pasów nadrynnowych.
Mocowanie pasów rynnowych na późniejszych etapach może być bardzo kłopotliwy, dlatego robi się to przed położeniem blachy.
4. Przytwierdzanie blachy.
W zależności od wybranego materiału, etap ten ma różny przebieg. To punkt kulminacyjny. całego procesu. Praktyczne rozwiązania, takie jak metalowe uchwyty na blachę, sprawiają, że prace sprawnie idą do przodu, bez zbędnych opóźnień czy komplikacji.
5. Instalacja elementów wykończeniowych, takich jak ławy kominiarskie, systemy komunikacyjne, systemy antyśniegowe.
Dzięki nim dachy są ergonomiczne, a korzystanie z nich na przykład przez kominiarzy – bezpieczne.
Proces pokrywania dachu blachą streściliśmy w kilku krótkich punktach, lecz w praktyce wymaga on oczywiście dużej dokładności, precyzji oraz znajomości sztuki dekarskiej. Przy najbardziej złożonych realizacjach dane zlecenie zajmuje nieraz kilka tygodni, zależnie od wielkości ekipy dekarskiej czy dostępności zamówionych materiałów. Nie bez znaczenia są ponadto warunki atmosferyczne – te korzystne potrafią znacznie przyspieszyć prace, te niekorzystne, jak deszcz, czy mocny wiatr – mogą je nawet wstrzymać.
Blacha na dach – rozwiązanie praktyczne i estetyczne
Biorąc pod uwagę aspekty ekonomiczne, łatwość montażu oraz walory estetyczne, możemy stwierdzić, że prezentowane rozwiązanie to dobra opcja zarówno dla osób indywidualnych, jak i inwestorów czy firm. Rozważając, jaką blachę na dach położyć oraz co wziąć pod uwagę podczas wyboru, warto kierować się przedstawionymi powyżej wskazówkami, a w przypadku innych wątpliwości zapytać doświadczonego dekarza.