Kontynuując temat rynien dachowych, przedstawimy dziś najważniejsze cechy drugiej gałęzi tego asortymentu – powiemy o rynnach PCV, które z powodzeniem sprawdzają się na dachach domów, fabryk, obiektów użytkowych.
Podobnie jak wersja stalowa są zatem uniwersalne, a ich trwałość doceniają również nasi Klienci z Białegostoku i okolic. O tym, na czym polega popularność systemów orynnowania z tworzyw syntetycznych warto wiedzieć w kontekście ich właściwości.
Systemy rynien PCV, czyli polichlorek winylu barwiony w masie
Oczywiście prawidłowa pisownia skrótowca polichlorku winylu to albo z j. angielskiego PVC (od polyvinyl chloride), albo w wersji polskiej PCW, natomiast akronim „PCV” stał się na tyle powszechny, że również sposób wyszukiwania w Google nie zmienia się od lat, także do KBB Orso trafiają Klienci, którzy właśnie „rynny PCV” wpisali do wyszukiwarki.
Pozostańmy zatem przy tej wersji, mając jednak świadomość, że i pod pozostałymi (poprawnie zapisanymi) skrótami z powodzeniem można znaleźć ten asortyment.
Przechodząc do kwestii samych rynien, w tym przypadku mamy do czynienia z elementami jednowarstwowymi, ponieważ polichlorek winylu barwiony jest w masie i już na etapie produkcji osiąga swój ostateczny skład.
Nie wymaga stosowania dodatkowych warstw nawierzchniowych ani wewnętrznych powłok – tutaj każda rynna i rura spustowa tworzona jest w wersji finalnej.
- W procesie tworzenia stosuje się twardą odmianę syntetyków, aby zachować stabilność i wytrzymałość gotowych części. Miękkie PCV, zwane plastyfikowanym, ma zupełnie inne zastosowania, występuje na przykład w foliach spożywczych, czy tak samo posiadają je membrany dachowe. Do tworzenia solidnych rynien potrzebne jest tzw. PCV twarde.
- Chociaż to syntetyk, do jego wytwarzania są niezbędne również surowce naturalne. Zawartość 43% ropy naftowej oraz chlor otrzymywany z soli kamiennej sprawiają, że poza neutralnością dla środowiska gotowy polichlorek winylu wykazuje określone właściwości fizyczne i chemiczne. Za sprawą ropy naftowej jest to syntetyk całkowicie odporny na działanie wody.
- Ważna jest również sama metoda polimeryzacji, czyli proces w wyniku którego cząsteczki pojedyncze, zwane monomerami, łączą się ze sobą w znacznie trwalsze struktury o większej masie cząsteczkowej. Polimeryzacja na skalę przemysłową została wprowadzona w latach 30. XX wieku i od tamtej pory metody są nieustannie udoskonalane.
- Ostatni etap to ekstruzja, efektem końcowym są elementy PCV o określonych kształtach do dalszych zastosowań. Maszyny do ekstrudowania zagęszczają masę, a gdy powstaje zwarty materiał podgrzewają go na tyle, aby doszło do roztopienia i uplastycznienia. Nowoczesne maszyny zapewniają precyzję formowania tworzyw bez ryzyka uszkodzeń.
Czy pigmenty również wpływają na trwałość rynien?
Ponieważ rynny PCV występują w określonych kolorach za sprawą barwienia polichlorku winylu w masie, warto wspomnieć również o samych pigmentach, które dodawane są do mieszanki, aby uzyskać określone zabarwienie.
Standardem są specjalistyczne proszki, pasty oraz koncentraty pigmentowe o wysokiej mocy barwienia, zatem wpływające na nasycenie koloru.
Poza walorami estetycznymi mają jednak kilka innych istotnych cech:
- nie blakną pod wpływem intensywnego działania promieni słonecznych,
- nie wypłukują się ze struktury rynny,
- pozostają odporne na działanie wilgoci, mrozu, wysokich temperatur.
Kluczem do tworzenia wysokiej klasy rynien PCV jest optymalna homogenizacja dodanych barwinków, czyli ich doskonałe łączenie się z cząsteczkami polichlorku winylu. Możecie Państwo również spotkać określenie „dyspersji”, które oznacza tutaj rozproszenie substancji barwiących w roztworze i również jest na najwyższym poziomie.
Walory użytkowe rynien z tworzyw syntetycznych
Parki maszynowe producentów rynien PCV różnią się zazwyczaj jedynie detalami, jeżeli brać pod uwagę właściwości maszyn i urządzeń potrzebnych do stworzenia systemów orynnowania, dlatego w przypadku liderów branży możecie mieć Państwo pewność, że gotowe rynny są:
- odporne na działanie czynników zewnętrznych,
- wolne od ognisk korozji, porostów, omszenia,
- łatwe do utrzymania w czystości,
- hydrofobowe – woda opadowa nie pozostawia kamienia,
- antystatyczne, ponieważ nie przyciągają kurzu i pyłków,
- proekologiczne, ponieważ nie emitują chlorku winylu, nie zawierają kadmu ani rtęci.
Co więcej, zdemontowane rynny mogą być poddane recyklingowi, a z części odzyskanych materiałów powstają kolejne systemy orynnowania.
O rynnach PCV producenci mogą dziś powiedzieć znacznie więcej
Początki obecności PCV w przemyśle to podstawowe wersje o ograniczonych możliwościach, natomiast obecnie syntetyk ten z powodzeniem spełnia oczekiwania liderów wielu branż.
Zaplecza badawcze oraz rozwój technologii sprawiają, że i w dziedzinie rynien PCV widoczny jest nieustanny postęp. Jeżeli chcecie Państwo poznać szczegóły, zapraszamy do KBB Orso.