Zadając sobie pytanie: jak obrobić okno dachowe, należy uwzględnić kilka istotnych informacji. Okna dachowe to bowiem ważny element poddasza, od którego m.in. zależało będzie utrzymywanie ciepła w pomieszczeniach. Oczywiście istotne jest to głównie wtedy, gdy poddasze ma służyć za część mieszkalną. Przed montażem okien przeprowadza się prace ocieplania poddasza i gdy ma służyć za strych, zazwyczaj dokładna termoizolacja dachu jest wystarczającym gwarantem utrzymywania ciepła.
2 zalecane rodzaje obróbki okna dachowego
Jak obrobić okna dachowe? – to właściwie pytanie o uzyskanie właściwych parametrów. Eksperci montażyści, współpracujący z KBB Orso w Białymstoku uznają, że warto w trakcie obróbki zastosować dwie metody. Należą do nich:
- Regips, czyli płyty gipsowo-kartonowe. Jest to metoda zalecana nieco bardziej doświadczonym budowlańcom, a tym bardziej inwestorom, którzy chcą wykonać pracę samodzielnie. Nie posiada ona bowiem dokładnie ustalonych norm dotyczących wykonania pracy. Robi się to więc „na wyczucie”. Oczywiście jednak jak w każdej pracy budowlanej, najpierw tworzony jest projekt, który musi uwzględniać umiejscowienie płyt oraz ich wymiary.
- Szpalety, czyli gotowe obudowy drewniane lub z PCV. Można je zakupić w specjalistycznych sklepach, a przy oknach o niestandardowych wymiarach – zamówić. Drewniane zawsze są odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone, nie trzeba się więc martwić ich wykończeniem. Jest to rozwiązanie obróbki okien dla mniej doświadczonych inwestorów.
Wymienione, dwie najczęściej stosowane metody montażu, wymagają dodatkowych prac – zamocowania na stelażach. W tym wypadku również najczęściej występują dwa ich rodzaje:
- profile stalowe – montowane na samym początku prac; zwykle stosuje się profile UD i CD; dolne i boczne płaszczyzny montuje się prostopadle do okien, górna część profilu ma być równoległa do podłogi poddasza;
- gotowe stelaże – zazwyczaj możliwa do kupienia wraz z oknami (oddzielny zakup wymaga specjalistycznej wiedzy); ich montaż jest stosunkowo prosty i polega na przykręceniu do ściany.
Odpowiednio dobrane profile i stabilność konstrukcji stanowią warunek prawidłowego wykonania dalszych prac.
Kolejność działań po montażu profili
Na przykładzie regipsów, kiedy już profile lub stelaż są zamontowane, przechodzi się do dalszych prac:
- odpowiedniego przycinania regipsów,
- montowania przyciętych płyt do nadporoża
- przytwierdzenia za pomocą wkrętów obudowy do profili,
- gruntowania obudowy okna,
- pokrywania płyt masą szpachlową,
- montowania profili – narożnikowych (aluminium),
- zacierania i wyrównywania całości szpachli,
- i na zakończenie – do malowania
Niełatwo więc obrobić okna dachowe i często dobrą alternatywą są wspomniane, gotowe stelaże. Nie wymagają one wyczucia, które wiąże się z długoletnim doświadczeniem. Doświadczenie jednak jest istotne zawsze przy pracach precyzyjnych, a za taką można uznać obróbkę okien, więc dla pewności, że obróbka zakończy się powodzeniem, warto skorzystać z fachowej pomocy.
Jak obrobić okno dachowe od wewnątrz – rady z KBB Orso Białystok
Stelaże szczególnie zalecane są podczas obróbki wewnętrznej. Znacznie ułatwiają i przyśpieszają pracę. Zgodnie z zaleceniami naszych specjalistów, w tym wypadku na początku prac przygotowuje się szablon zastępujący projekt okiennej wnęki. Zastępuje on szczegółowy projekt określając m.in. miejsca nawiertów czy montowania obudowy. Poza tym należy przestrzegać instrukcji pochodzącej z zestawu.
Każdy doświadczony budowlaniec wie jak obrobić okno dachowe i poradzi sobie ze wszelkimi niuansami montażu. Należy się więc jedynie zastanowić, czy pracę na terenie Białegostoku lub okolic chcesz wykonać samodzielnie, czy oddać ją w ręce specjalisty.