Połać dachowa nieustannie narażona jest na działanie czynników zewnętrznych, dlatego poza opisanymi w poprzednich artykułach rozwiązaniami warto poznać również dachówki wentylacyjne.
Ich obecność na dachach jest często niemal niezauważalna, natomiast funkcjonalność – bardzo wysoka. Już sama nazwa wskazuje, że temat związany jest z wentylacją dachu, natomiast co konkretnie dzieje się za sprawą takich dachówek?
Dziś powiemy Państwu o tym nieco więcej.
Niezbędny element pokryć współczesnych dachów
Odprowadzanie wilgoci z dachu poza budynek przy jednoczesnym osuszaniu pokrycia dachowego w wyniku działania powietrza z zewnątrz to procesy, które często wymagają wspomagania.
Dachówka cementowa oraz dachówka ceramiczna i ich obecność elementów wentylacyjnych powinna być standardem.
Liczba dachówek wentylacyjnych w danym zestawie zależy od producenta, ponieważ taka dachówka różni się między sobą przepustowością.
Czy to określenie ilości sztuk na metr kwadratowy, czy ilości na długość kalenicy, zalecenia producenta pozwalają zapewnić dachom optymalną cyrkulację powietrza.
Takie przeliczniki sprawiają na przykład, że na te same dachy trzeba będzie zastosować 15 lub 30 dachówek wentylacyjnych – należy się trzymać odgórnych wytycznych. To przy okazji pewność, że zostaną spełnione zalecenia zawarte w gwarancji.
Wskazaniem do zastosowania dachówek wentylacyjnych są między innymi sytuacje, w których:
- brak odpowiedniego wlotu do szczeliny wentylującej pokrycie dachowe; dotyczy to dachów nietypowych, w których połać nie ma okapu, zatem nie można zastosować standardowych rozwiązań wentylowania dachu;
- brakuje wylotu ze szczeliny wentylującej pokrycie dachowe; inaczej niż w przypadku dachów dwuspadowych, typowa górna kalenica o orientacji poziomej nie występuje na przykład na dachach kopertowych (namiotowych);
- zastosowane wcześniej elementy wentylacyjne są niewystarczające; przykładem może być montaż okien dachowych w połaciach, w których wcześniej nie było takich okien; wycięcie ościeży powoduje przerwanie ciągłości kanału wentylacyjnego.
Przeszkodami w zachowaniu ciągłości szczelin wentylacyjnych (od okapu do kalenicy) są między innymi wspomniane wyżej okna dachowe, ale też lukarny, kominy, kosze.
Wspomagania wymagają również okapy z gzymsem i tutaj także dachówki wentylacyjne umieszczane są niezwykle często.
Co jednak istotne, należy zachować umiar w stosowaniu takiego wspomagania, ponieważ:
- swobodny dostęp powietrza pod połać to jednocześnie ryzyko zawiewania śniegu, deszczu i zawilgocenia przestrzeni pomiędzy pokryciem wstępnym i właściwym,
- nieraz wystarczą inne metody przy okazji prac dekarskich, na przykład przerwanie ciągłości kontrłat nad i pod oknem dachowym, aby powietrze trafiało do sąsiednich kanałów,
- istotne są również walory estetyczne, a chociaż takie dachówki nie różnią się kolorem oraz teksturą od pokrycia dachowego, w nadmiarze zaburzają spójność dachu.
Prace dekarskie powinny zatem łączyć funkcjonalność połaci dachowych z korzystnym wyglądem dachu.
Wywietrzaki połaciowe do blachodachówki. Krótko o blachach dachowych
Nieco inna sytuacja ma miejsce, gdy należy zadbać o wentylację dachów pokrytych blachodachówką. W tym przypadku nie ma możliwości zastosowania pojedynczej dachówki o zwiększonej funkcjonalności, tak jak w przypadku dachówek cementowych lub ceramicznych.
Tutaj należy:
- w gotowym panelu lub arkuszu blachy wyciąć otwór, na przykład z użyciem narzędzia zwanego wykrojnikiem,
- na otworze zamontować niewidoczne z zewnątrz elementy wywietrzaka, czyli uszczelkę, pierścień dociskowy, kasetę wentylującą, tuleję i nakrętkę dociskową,
- po upewnieniu się, że wszystkie elementy są nieruchome i stabilne, umocować obudowę w formie nakładki z otworami wentylacyjnymi.
Do montażu nie są potrzebne dodatkowe narzędzia, wszystko umieszcza się na zasadzie dopasowania, a tuleja oraz obudowa to elementy zatrzaskowe – charakterystyczny „klik” po dociśnięciu oznacza, że część została zamocowana prawidłowo.
Najważniejsze wytyczne przy stosowaniu wywietrzaków połaciowych:
- Liczba wywietrzaków powinna być dobrana indywidualnie do kształtu oraz wielkości dachu, a także z uwzględnieniem elementów przerywających ciąg wentylacyjny.
- Optymalny stosunek wywietrzaków do powierzchni dachu to proporcja 1/40 m2 powierzchni blachy dachowej, natomiast w każdym przypadku potrzebna jest indywidualna ocena.
Należy używać systemów zalecanych przez producenta danej blachodachówki, aby dach wyglądał korzystnie, zachował swoją funkcjonalność, nie ulegał uszkodzeniu.
Rozmawiamy z Klientami o dachach wentylowanych
Kwestie dotyczące dachów wydają się odległe i nieco abstrakcyjne również naszym Klientom, ponieważ obecnie wystarczy zlecić usługę wykonania lub pokrycia dachu – wszystkie działania przejmuje na siebie dekarz.
Jeżeli jednak chcecie Państwo poznać kilka szczegółów przez złożeniem zlecenia, chętnie opowiemy o wentylacji dachów na przykładzie naszych dotychczasowych realizacji.
KBB Orso w Białymstoku to miejsce, w którym każda rozmowa będzie dla Państwa inspirująca.