Chociaż wielokrotnie w dostępnych źródłach wyłazy dachowe nazywane są mylnie oknami wyłazowymi i odwrotnie, a często też pojęcia te bywają stosowane zamiennie, należy najpierw wyjaśnić, jak je rozróżnić.
Całości nie ułatwia fakt, że zupełnie odrębną kategorią są okna dachowe, ale to wszystko wyjaśnimy za chwilę. Pozwoli to Państwu ocenić, które rozwiązanie jest potrzebne właśnie na Państwa dachu.
Dlaczego wyłazy dachowe to nie okna dachowe?
Podstawowy podział dotyczy pomieszczeń, w których planowany jest montaż.
- Wyłazy dachowe stosuje się na poddaszach nieocieplonych (tzw. strychach).
◦ Zazwyczaj to wersje bez docieplenia, z dwiema szybami w pakiecie szybowym.
◦ Inaczej niż w oknach dachowych profile mogą być wykonane z aluminium.
- Okna wyłazowe montowane są na poddaszach ocieplonych, użytkowych.
◦ Szyby mają dodatkowe powłoki niskoemisyjne, zapobiegające wychładzaniu.
◦ Doświetlają wnętrza, dają komfort swobodnego ich wietrzenia.
W obu przypadkach standardem jest obecność kołnierza uszczelniającego, czyli rodzaju łącznika pomiędzy krawędziami ościeżnicy a pokryciem dachowym.
Dopełnieniem tych informacji jest przedstawienie różnic pomiędzy oknami o charakterze wyłazowym a typowymi oknami dachowymi.
Główne różnice pomiędzy wyłazami i oknami wyłazowymi a gamą okien dachowych to:
- sposób otwierania – wyłazy i okna wyłazowe to zazwyczaj systemy rozwierne, czyli otwierane na prawą lub lewą stronę, natomiast okna dachowe mogą być uchylne lub obrotowe, a w wersji uchylnej kąt od chylenia zazwyczaj nie przekracza 90°,
- wielkość ościeżnicy i wymiary skrzydeł okiennych – tutaj również dominująca jest przewaga okien dachowych, bo chociaż dostępne są ich niewielkie modele, to znacznie więcej jest tych obszernych, również dwupowierzchniowych.
Konstrukcja dachu pozostaje niezmienna tak w przypadku poddasza nieocieplonego, jak i ocieplonego, dlatego teoretycznie nie ma przeciwwskazań, aby zamontować jedno z wielu dostępnych na rynku okien dachowych.
W praktyce jednak nie stosuje się takich rozwiązań, ponieważ wyjście na dach wymaga znacznie większej przestrzeni w świetle otwartego okna.
Zadania wyłazów dachowych i okien wyłazowych
O wyłazach dachowych, podobnie jak o oknach wyłazowych, mowa zazwyczaj w kontekście prac, które należy wykonać na dachu, czyli głównie:
- cyklicznych przeglądów kominiarskich lub działań interwencyjnych w przypadku niedrożności komina,
- wymiany całych pokryć dachowych lub pojedynczych uszkodzonych elementów, na przykład pękniętej dachówki betonowej,
- prac konserwacyjnych, takich jak dokręcenie wkrętów (zwłaszcza <a “Nowoczesne blachy dachowe”href=”/blachy-dachowe/blacha-trapezowa/”>blacha trapezowa, czy obluzowana dachówka),
- montażu, demontażu i naprawy wszelkich anten, a także instalacji solarnych i ogniw fotowoltaicznych.
Nie sposób wymienić wszystkich okoliczności, w których korzystanie z okien wyłazowych oraz z wyłazów dachowych jest potrzebne w domach prywatnych i w budynkach niemieszkalnych, natomiast ze względów bezpieczeństwa warto zadbać, aby takie właśnie wyjście było częścią dachu.
Odpowiednia ochrona bezpośrednio od producenta
Doświadczenia z wcześniejszych realizacji w Białymstoku, ale też oczekiwania naszych obecnych Klientów pokazują, że zarówno w kwestii pokryć dachowych, jak też wyłazów i okien wyłazowych optymalnym rozwiązaniem są kompletne systemy.
Dla wyłazów dachowych charakterystyczne są na przykład:
- elementy antypoślizgowe do montażu na dolnej ościeżnicy, takie jak:
◦ taśmy antypoślizgowe,
◦ wyprofilowane stopnie antypoślizgowe,
- blokady przypadkowego zamknięcia skrzydła wyłazu,
- hartowana szyba zewnętrzna, odporna również na gradobicie.
Istotne znaczenie mają poszczególne elementy całego systemu, które sprawiają, że osoba wychodząca na dach może czuć się bezpieczniej.
Bezpieczne poddasze po montażu wyłazów dachowych
Czy to w przypadku poddasza z nieużytkowego z wyłazem dachowym, czy docieplonego, na którym zamontowano okno wyłazowe, uzupełnieniem całości są dodatkowe zabezpieczenia, utrudniające sforsowanie skrzydła, szyb oraz ościeżnic.
Może to być wzmocniona konstrukcja całości, ale też zamki montowane w dolnej części ramy okna, dostępne jedynie od strony pomieszczenia. Jeżeli zatem zależy Państwu na bezpiecznym poddaszu, już teraz można planować odpowiednią inwestycję.