Blachodachówki są często wybieranym pokryciem dachowym, czemu sprzyjają ich właściwości techniczne i walory estetyczne. Materiał ten daje szerokie pole do popisu architektom, a budowlańcom nie przysparza wielu trudności przy układaniu. Z kolei z punktu widzenia właściciela domu istotne jest to, że nie wymaga szczególnej dbałości na co dzień. Równie ważne okazuje się także to, że dachy z blachodachówki wyglądają wyjątkowo reprezentatywnie i dają naprawdę duże możliwości dopasowania do stylistyki budynku i otoczenia. Jak to wygląda w praktyce?
Ty wybierasz, jaka blachodachówka znajdzie się na Twoim dachu
Dachy z blachodachówki łączą w sobie walory wizualne dachówek ceramicznych z ekonomicznym podejściem do projektu, jakie daje blacha aluminiowa na dachu. To jednak nie jedyna ich zaleta. Wybierając blachodachówkę, masz wpływ na wiele jej parametrów – przyjrzyjmy się im bliżej.
- Materiał – wydawałoby się, że blachodachówka wykonywana jest z blachy. To oczywiście prawda, ale trzeba zaznaczyć, że nie mamy tu do czynienia z pociętą na kawałki blachą aluminiową, ale ze specjalnie uformowanymi, wyprofilowanymi elementami wykonanymi z blachy stalowej, pokrytej obustronnie cynkiem i powłoką – lakierem, poliuretanem czy poliestrem. To wszystko decyduje o tym, jak trwały będzie dach z blachodachówki.
- Wykończenie – na rynku dostępne są blachodachówki wykończone posypką, czyli na warstwę żywicy nanosi się granulat ceramiczny bądź naturalny w postaci kruszywa, a następnie kładzie się akryl. Tak wzmocnione pokrycie zyskuje większą odporność i lepiej wytłumia hałas.
- Tłoczenia – to one sprawiają, że dach z blachodachówki przypomina ten wykonany z ceramicznej dachówki. Tłoczenia o wysokości od 37 do 57 mm tworzą strukturę wyglądającą jak naturalne spękania na tradycyjnych dachówkach, co z jednej strony przekłada się na estetykę wizualną, a z drugiej – na sposób montażu i zapewnienie wentylacji.
- Kolorystyka – dzięki temu, że blachodachówka pokrywana jest lakierem, można ją dostać w różnych odcieniach kolorystycznych, począwszy od tradycyjnych, po odważniejsze, pasujące do nowoczesnych projektów.
- Kształt – poszycie mogą tworzyć elementy przypominające klasyczne dachówki, ale też wytłaczane tak, by przypominały drewniane gonty. By zyskać optymalny efekt wizualny, kształt gonów łączy się z wykończeniem w postaci posypki.
- Wielkość – poszczególni producenci proponują blachodachówki w postaci arkuszy przeznaczonych na proste konstrukcyjne dachy, do których wymiaru są przygotowywane, lub w postaci paneli, czyli modułów, będących niewielkim częściami o dużej łączliwości, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na dachach bardziej zróżnicowanych konstrukcyjnie.
Ponadto, producenci zadbali o to, by dachy z blachodachówki można też było wykończyć spójnie i estetycznie, dobierając do nich pasujące akcesoria. Dzięki tak zróżnicowanym parametrom
Na nowe i stare dachy
Jeśli zastanawiasz się, jak położyć blachę na dach, pomyśl o opcji z blachodachówką. Widzisz już, ile daje to możliwości dopasowania projektu do preferowanej stylistyki oraz do budżetu, którym dysponujesz. Blachodachówka ma to do siebie, że sprawdzi się na dachach stromych oraz na tych o lekkiej konstrukcji, a także w przy renowacji, kiedy trzeba zwracać uwagę na to, by nie obciążać dodatkowo konstrukcji. Już widzisz ten dach, który znajdzie się na Twoim domem?
Zobacz też Pokrycia dachowe z blachy, cz. II.: Charakterystyka blachy na rąbek