W budownictwie rodzinnym do dzisiaj bardzo popularne są tradycyjne pokrycia dachowe – z cementu lub ceramiki. Dachówka z blachy wcześniej nie stanowiła dla nich konkurencji, lecz od lat trend ten się zmienia tak w budownictwie publicznym, jak i prywatnym. Blachy marki Pruszyński, jako propozycja jednego z największych producentów w Polsce, stanowią przykład wypierania tradycyjnych materiałów budowlanych nie tylko w pokryciach dachowych, ale też elewacjach.
Wykorzystanie blachy w pokryciach dachowych
Wśród blach marki Pruszyński znaczną ich większość wykorzystuje się do pokryć dachowych. Wiele z nich, jak choćby blacha na rąbek stojący, wykorzystywanych jest od bardzo dawna w budownictwie sakralnym, publicznym, prywatnym.
Obszar wykorzystania tych pokryć dachowych jest stosunkowo szeroki:
- blachodachówki modułowe – powstałe z myślą o skomplikowanych, nietuzinkowych dachach, a stanowiące jedno- lub dwumodułowe elementy, w przypadku potrzeby docinane przez dekarzy; ich zaletą jest również to, że posiadają większą od tradycyjnych dachówek ilość oryginalnych kształtów;
- blachodachówki – podobnie oryginalne jak panele, występują w wielu kształtach, a dedykowane są wszystkim dachom stromym (najczęściej stosowane na domach jednorodzinnych);
- blachy na rąbek stojący – połączenie prostoty i elegancji, a w kwestii montażu szybkość układania; mają wiele zalet m.in. związanych z odprowadzaniem wody, doskonale sprawdzają się na dużych dachach;
- blachy trapezowe – poza pokryciem dachowym mogą stanowić również przesłony powierzchni przylegających do budynków oraz elewacji; często tworzy się z nich m.in. duże zadaszenia, np. przed wejściem do sklepów; mają najszersze spektrum zastosowań wśród wyróżnionych tu systemów.
Poza powyższymi pokryciami, rozwiązania marki Pruszyński przyjmują również oryginalne kształty, które wytwarzane są celowo po to, by robić wrażenie. Należą do nich np. blaszane panele Karo, układane jak romby, dobrze komponujące się zarówno z architekturą nowoczesną, jak i zabytkową.
Blachy marki Pruszyński na elewacjach
Elewacje blaszane przeżywają swój renesans. Architekci już dzisiaj nie boją się proponować ich tam, gdzie niegdyś mogły sprawiać wrażenie zbyt surowych. W tym wypadku blachy marki Pruszyński przyjmują formę między innymi:
- nowoczesnych blach trapezowych – służą głównie do elewacji budynków produkcyjnych, gospodarczych, sklepów czy hal magazynowych, ale również do krycia silosów lub baterii i wielu innych konstrukcji;
- paneli elewacyjnych – które mają podobne zastosowanie do powyższych i najczęściej zobaczyć je można na budynkach usługowo-produkcyjnych (ich długość może wynosić nawet 8 metrów);
- kasetonów elewacyjnych – które wyróżniają się na tle pozostałych produktów do krycia elewacji elegancją; mają formę płyt, które można barwić na dowolny kolor;
oraz elewacyjnych profili falistych – one również stanowią doskonałe pokrycie elewacji, lecz mają charakter ozdobny i często stosowane są właśnie w tym celu.
Blachy marki Pruszyński znajdują oczywiście jeszcze wiele innych zastosowań. Producent stale się rozwija i reaguje na architektoniczne trendy.
Inne zastosowania blachy w budownictwie
Blacha coraz częściej uznawana jest za uniwersalny element nowoczesnego budownictwa. Jej sprawdzona już trwałość oraz walory estetyczne, a przede wszystkim podatność na obróbkę, to jedne z licznych zalet. Istotnym elementem jest też nowoczesny styl w budownictwie, który można porównać do loftowego w urządzaniu wnętrz. Coraz częściej bowiem łączy się ze sobą na zewnątrz budynków: szkło, metal, ale też drewno lub jego imitacje – właśnie metalowe.
Blachy marki Pruszyński mają zielone światło również w realizacjach KBB Orso na terenie Białegostoku i innych miast. Ta marka to ambicja, aby kreować trendy architektoniczne, wdrażać innowacje. Poprzez poszukiwanie nowych stylów (wymienione wcześniej panele Karo) czy zastosowań i kształtów, które obecne są w profilach konstrukcyjnych, pokazuje swoją otwartość na potrzeby użytkowników, często też wyprzedza trendy.
Zobacz również Okna dachowe. Wymiary ościeżnic, ram okiennych i szyb