Blachodachówka często jest kojarzona wyłącznie jako blaszane arkusz lub układane w całości na połaciach dachu.
Blachodachówka modułowa ma jednak inną formę, dzielona jest na moduły, czyli mniejsze elementy konstrukcyjne, chociaż po montażu daje dachom wygląd spójny i jednolity – nie sposób wypatrzyć granice pojedynczych modułów.
Rozważając pokrycie dachowe na własny dom lub na inny dowolny budynek, tę opcję również warto wziąć pod uwagę.
Bezkompromisowe rozwiązania w blachodachówce modułowej
Wybór blachodachówki modułowej lub inne pokrycia dachowe bazuje zazwyczaj na walorach estetycznych danego rozwiązania.
Dokonując wyboru można kierować się własnym poczuciem stylu, ponieważ o wszystkie inne kwestie dbają producenci na etapie tworzenia określonego asortymentu.
Parametry techniczne, dołączane jako zestawienie do każdej dostawy, są tego najlepszym potwierdzeniem. Co jednak konkretnie przemawia za popularnością omawianego w tym artykule pokrycia dachowego?
1. Klasyczne lub specyficzne wzornictwo
Widząc tak pokryty dach możecie Państwo odnieść wrażenie, że został on pokryty dachówką ceramiczną Figaro, Hranice lub inną, albo na przykład nowoczesną blachą na rąbek.
Forma oferowana przez wiodących producentów uwzględnia wiele wytycznych, na przykład:
- styl budownictwa, gdzie na domu w stylu klasycznym korzystnie będzie wyglądać wzór inspirowany tradycyjną dachówką ceramiczną, a do obiektów nowoczesnych odpowiednie będzie pokrycie dachowe inspirowane blachą na rąbek;
- liczbę oraz rodzaj połaci; dachy wielospadowe, zwłaszcza z dodatkowymi elementami architektury w postaci lukarn, „jaskółek” i innych, wyglądają korzystniej w towarzystwie pokryć dachowych o nietypowym profilu.
Do obszernych, jednowymiarowych połaci warto dobierać standardowe, niewyróżniające się pokrycia dachowe.
2. Kolorystyka, odcienie, efekty wizualne
Metody nanoszenia powłok barwiących również zostały unowocześnione i nie przypominają już technologii sprzed kilku dekad.
Obecnie sam sprzęt w lakierniach oraz preparaty stosowane do nadawania określonego koloru to jakość, którą widać na gotowym dachu, ponieważ:
- każda partia asortymentu ma równomierne, jednolite wybarwienie i jednorodną powierzchnię, za którą odpowiedzialne są nie tylko preparaty, lecz również urządzenia zastosowane do nałożenia tych preparatów,
- wysoka pigmentacja farb oraz lakierów nawierzchniowych przewidziana jest na uzyskanie intensywnej barwy, na przykład najpopularniejszych obecnie odcieni grafitu i głębokiej czerni; do wyboru oczywiście również wiele innych wersji kolorystycznych.
Wersja matowa, półmat, blask – to dodatkowe pole wyboru dla uzyskania pożądanego wyglądu dachu.
3. Trwałość na gwarancji i pogwarancyjna
Tworzenie współczesnego pokrycia dachowego odbywa się z możliwością testowania poszczególnych rozwiązań, zanim zostaną one zaproponowane w regularnej sprzedaży.
Zależnie od producenta, okres gwarancji to 10, 20 lat i więcej, ponieważ:
- każda warstwa od rdzenia po powłokę nawierzchniową dobierana jest z należytą starannością, z uwzględnieniem jej walorów i ewentualnych niedoskonałości; wiodący producenci używają wyłącznie materiałów o potwierdzonej jakości;
- dodatkowym atutem jest odporność na skrajne warunki atmosferyczne, na przykład intensywne działanie promieni UV, mróz lub wysokie temperatury powietrza, wzmożone opady deszczu, gradobicia i inne.
Inwestycja jest zatem długoterminowa, a koszt zakupu oraz montażu solidnych pokryć dachowych pozwoli uniknąć wielu napraw w przyszłości.
4. Lżejsza wersja nie obciąży konstrukcji dachu
Blachodachówkę modułową można zaproponować jako pełnowartościowy zamiennik pokryć dachowych, które nie powinny być zastosowane na Państwa dachu przy jego zbyt małej nośności.
Zwłaszcza dawniejsze więźby dachowe należy dokładnie sprawdzić, ponieważ:
- z czasem drewno poszczególnych elementów konstrukcyjnych mogło ulec wypaczeniu, wysuszeniu, uszkodzeniom mechanicznym, które mimo naprawy będą nadal wpływać na ogólną kondycję więźby;
- do poszczególnych pokryć dachowych konieczne jest zastosowanie deskowania niepełnego lub pełnego, co dodatkowo obciąża dach, zatem pokrycie dachowe należy wtedy wybrać możliwie najlżejsze, a nie na przykład ciężką dachówkę ceramiczną.
Jednocześnie ważny jest sam montaż blachodachówki, aby nie uległa ona przesunięciu i oderwaniu przy silnym wietrze. O to zadbają doświadczeni montażyści.
5. Oszczędność materiału podczas układania na dachu
Inaczej niż w przypadku arkusza blachodachówki lub blachy trapezowej, docinanie modułów na wymiar jest znacznie bardziej wygodne i ekonomiczne.
Nawet przy błędnych wyliczeniach co do powierzchni dachu, straty materiału będą niewielkie, ponieważ:
- biorąc pod uwagę pojedynczy element, mniej odpadu generują moduły niż obszerne arkusze blachy; ma to znaczenie zwłaszcza przy skomplikowanych w strukturze połaciach dachowych o różnym kształcie;
- dachówki można ułożyć tak, żeby pozostawić jak najwięcej gotowych otworów montażowych, które są nawiercone w części dostępnych obecnie modeli; takie planowanie również spełnia warunki ekonomiczności dachu.
Połączenie solidności z jednoczesną gotowością na obróbki dekarskie stanowi obecnie standard, którego warto szukać w asortymencie liderów branży.
Jeszcze o kolorystyce blachodachówki modułowej
W dobie działań proekologicznych również producenci pokryć dachowych sięgają po rozwiązania, które są bezpieczne dla środowiska i dla ludzkiego zdrowia.
Bez szkody dla otoczenia oraz dla zdrowia należy wybierać blachodachówkę modułową, spełniającą oczekiwania użytkowników dbających o powyższe kwestie.
Jeżeli zatem preparaty użyte do takich części jak dachówka i blachodachówka odpowiedniej barwy nie utleniają się, a poziom emisji substancji chemicznych do atmosfery pozostaje na zerowym lub bezpiecznie niskim poziomie, można rozważyć same walory dotyczące wyglądu.
- Pigmenty użyte do stworzenia powłok nawierzchniowych to między innymi farby oraz lakiery o dodatkowych właściwościach antykorozyjnych, zapobiegających blaknięciu i innych, które sprawiają, że kolor pozostaje nasycony, a efekt utrzymuje się przez lata.
- Wypigmentowanie farb oraz lakierów planowane jest również na potrzeby uzyskania efektów wyjątkowych; używane są chociażby pigmenty w postaci pyłu metalicznego, na przykład z aluminium lub cynku.
- Mniej lub bardziej specyficzne zabarwienie uzyskiwane jest metodą malowania proszkowego, które deklasuje w tej kategorii malowanie z użyciem pędzla lub wałka, zapewniając jednolite koloryzowanie malowanych elementów.
Farby, lakiery oraz powłoki podkładowe i nawierzchniowe dobierane są tak, aby każda warstwa nałożona na blaszany rdzeń pokrycia dachowego przylegała idealnie, zapewniając całości szczelność oraz trwałość.
Blachodachówka modułowa na potrzeby niezawodnego pokrycia dachu
Ze względu na szeroki wachlarz rozwiązań związanych z pokryciami dachowymi, priorytet przy wyborze powinny stanowić walory estetyczne. Dach, który podoba się właścicielom i odpowiednio dopełnia bryłę budynku, jest wersją godną rozważenia.
O blachodachówkę modułową pytają i właściciele domów prywatnych, i developerzy szukający rozwiązań na większą skalę.
Na przykładzie realizacji KBB Orso z Białegostoku oraz innych miast widzimy, że trend nie słabnie, stitltąd coraz więcej nowości oraz udoskonaleń w propozycjach producentów.