Wybór Klientów – dlaczego doceniają blachę na rąbek stojący
O blasze na rąbek stojący można powiedzieć, że jest to bardziej stonowana wersja blachy trapezowej. Tutaj charakterystyczną cechą jest głównie felc, czyli właśnie tytułowy rąbek, doginany w trakcie montażu lub w wersji gotowej, klikalnej. Atrakcyjne ceny takich pokryć dachowych oraz inne ich atuty sprawiają, że gama ofertowa stale poszerza się o nowe propozycje wiodących producentów. To korzystny trend, ponieważ im większy wybór, tym łatwiej dobrać wersję optymalną na własny dach.
Dwie wersje blachy na rąbek stojący i wymagania montażowe
Chociaż na połaciach dachowych wyglądają niemal identycznie, różnice w montażu blachy na rąbek stojący sprawiają, że stosowany jest podział na dwie kategorie:
- rąbek felcowany, zwany również rzemieślniczym lub profesjonalnym – gotowe profile dostarczane są w wersji z felcem, lecz ostateczne doginanie następuje już podczas montażu na dachu; w przypadku blach Bratex może to być rąbek:
- stojący pojedynczy,
- stojący podwójny,
- stojący pojedynczy łamany,
- leżący pojedynczy,
- leżący podwójny,
- rąbek zatrzaskowy, inaczej „rąbek niefalujący” – ostatecznie formowany na etapie produkcji, zatem w sprzedaży dostępne są panele gotowe do montażu, niewymagające doginania; układanie pokrycia dachowego na docisk możliwe jest za sprawą idealnie spasowanych felców; stabilność całości opiera się skutecznie między innymi silnym porywom wiatru.
W każdej z powyższych opcji rąbek stojący uzyskiwany jest w parku maszynowym producenta przy użyciu maszyn zwanych profilarkami. To właśnie profilarka z zupełnie płaskiej blachy tworzy rąbek w wersji ostatecznej lub gotowy do dalszego formowania na potrzeby konkretnego dachu.